Newsy

300 zł za szczepienie od Andrzeja Dudy? Uwaga na cyberoszustów

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
Uwaga na internetowych oszustów

Internetowi oszuści wymyślili nowy sposób, by wyłudzić pieniądze. Oferują 300 zł dla osób w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi, ale w rzeczywistości jest to sposób, by pozyskać dane do kont bankowych. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed tym procederem.

Uwaga na oszustów oferujących 300 zł za szczepienie od prezydenta

Oszuści oferują rzekomy zwrot pieniędzy za zaszczepienie się przeciw COVID-19. Na stronie o adresie gov.pl-covid.pl, która jest łudząco podobna do witryn rządowych, widnieje informacja:

- Odbierz 300 zł za szczepienie od Prezydenta Andrzeja Dudy. Wypłata 300 zł za szczepienie w ramach programu "Wsparcie". Pieniądze dostaną wszyscy Polacy, którzy przeszli pełny cykl szczepienia - czytamy.

By być jeszcze bardziej wiarygodnymi, oszuści umieścili na stronie godło Polski.

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Internauci, którzy dadzą się nabrać, przekierowywani są na podstronę "BankID", na której można wybrać swój bank. Podanie loginu i hasła do konta ma być uwierzytelnieniem tożsamości, ale w praktyce w ten sposób oszuści otrzymują dostęp do naszej bankowości i mogą pozyskać środki z konta.

Cyberoszuści oferują pieniądze za szczepienie

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego zaleca czujność i ostrożność. Wpis na Twitterze CSIRT KNF ukazuje, jak wygląda fałszywa strona.

- Ostrzegamy przed fałszywą stroną, na której oszuści oferują zwrot 300 zł za szczepienie. Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków. Nie dajcie się nabrać! Niebezpieczna strona: gov.pl-covid[.]pl - czytamy na profilu CSIRT KNF.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości