Newsy

Nowe świadczenie w 2022 r. 100 zł dla każdego gospodarstwa domowego

Newsy

Źródło:
Wirtualna Polska
polskie pieniądze

100 zł - takie świadczenie w przyszłym roku zapowiada rząd. Skorzystają z niego miliony gospodarstw domowych. Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Chodzi o wymianę telewizyjnego dekodera.

100 zł dla każdego gospodarstwa domowego

Wirtualna Polska dotarła do informacji o planowanym przez rząd ułatwieniu, z którego skorzystać będą mogły miliony gospodarstw domowych. W 2022 roku, na skutek stopniowej zmiany technologii DVB-T na DVB-T2, stare dekodery mogą przestać odbierać naziemną telewizję cyfrową.

Proces ich wymiany będzie bardzo kosztowny. Rząd na całe przedsięwzięcie zarezerwować ma ok. 270 mln. zł.

Każda osoba, potrzebująca wymiany dekodera, będzie mogła wydać na nowy odbiornik wspomniane 100 zł. Świadczenie ma jednak nie podlegać bezpośredniej wypłacie. Kwoty nie będziemy mogli wydać na żaden inny cel.

Świadczenie przysługiwać ma na gospodarstwo domowe, nie osobę. W związku z tym odbierający je członek rodziny zmuszony będzie do podpisania oświadczenia, że jego współlokatorzy uprzednio go nie pobrali i nie zamierzają tego zrobić.

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Wymiana dekoderów

Projekt "ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej" ma być już gotowy i czekać na procedowanie w parlamencie.

Ze świadczenia skorzystają miliony mieszkańców Polski. Telewizję tylko w sposób naziemny odbiera bowiem w naszym kraju ok. 30 proc. gospodarstw domowych.

Zobacz także:

Michalina Kobla

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: Wirtualna Polska

Źródło zdjęcia głównego: welcomia/Getty Images

Pozostałe wiadomości