Finanse i Praca

Zasiłek żłobkowy - od kiedy będzie można składać wnioski?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP/rmf24
Dziecko w żłobku

Od 1 kwietnia 2022 roku rodzice będą mieli możliwość składania wniosków do ZUS o dofinansowanie na dziecko, które ma uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub będzie przebywać u dziennego opiekuna. Jak uzyskać zasiłek i kto może się o niego ubiegać?

Zasiłek żłobkowy - ile wynosi i kogo dotyczy?

- Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej, niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w wypowiedzi przesłanej PAP.

"Inspirujące kobiety"

Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga LegoszDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

Dofinansowanie ma dotyczyć dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO). Jak wyjaśnia ZUS, chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12. miesiącem życia dziecka). Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie.

Zasiłek żłobkowy - od kiedy obowiązuje i od kiedy składać wnioski?

Wnioski o zasiłek będzie można składać od 1 kwietnia 2022 r. Dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Od 1 stycznia 2022 r. niektórym rodzicom przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie - w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia .

Lex TVN

Lex TVN uderza w wolne media
Lex TVN uderza w wolne media Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Świadczenie wynosi do 12 tys. zł na dziecko. Jest wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Prawo do zasiłku przysługuje także rodzicom, którzy w momencie wejścia świadczenia mieli dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie można pobierać na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35. miesiąca życia tego dziecka.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje, że wysokość pobieranego kapitału może zostać zmieniona - podwyższona z 500 zł do 1000 zł miesięcznie albo obniżona z 1000 zł do 500 zł miesięcznie na wniosek rodzica. Taką dyspozycję można złożyć tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

Wnioski o zasiłek żłobkowy

Rodzice, którzy nie spełnili kryteriów do uzyskania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mogą ubiegać się o dofinansowanie do żłobka, klubu dziecięcego bądź dziennego opiekuna. Nabór wniosków rozpocznie się 1 kwietnia i będzie można je składać jedynie przez Internet za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Przyjmowaniem wniosków i ich rozpatrywaniem zajmować się będzie ZUS. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 400 zł. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, pieniądze trafią na konto instytucji opiekuńczych.

- Przykładowo, jeżeli miesięczna opłata za żłobek to 350 zł, to dofinansowanie również wyniesie 350 zł. Jeżeli rodzic płaci 700 zł, to dofinansowanie wyniesie 400 zł. Chodzi o to, by rodzice finalnie płacili mniej. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom - wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP/rmf24

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

Pozostałe wiadomości