"Sąd Ostateczny" - niezwykła historia arcydzieła Hansa Memlinga

"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga jest jednym z najwspanialszych dzieł malarstwa niderlandzkiego. Jakie tajemnice skrywa ten obraz? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

Niewątpliwie najważniejszym obrazem, który znajduje się w Polsce jest "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci. A co znajduje się na drugim miejscu? To "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga.

>>> Zobacz także:

Historia tryptyku

Przypuszcza się, że obraz ten został zamówiony przez włoskiego bankiera Angola di Jacopo Taniego z brugijskiej filii banku Medyceuszy i był pierwotnie przeznaczony dla kościoła San Bartolomeo w Badia Fiesolana pod Florencją. Jednak nigdy tam nie dotarł, ponieważ podczas podróży do Włoch został przejęty przez kapra Paula Beneke, a następnie ofiarowany gdańskiemu Kościołowi Mariackiemu. Na przełomie wieków, w wyniku podziałów zdobyczy wojennych tryptyk krążył po Europie, by w końcu ponownie trafić do Gdańska. Obecnie dzieło Memlinga znajduje się w zbiorach tamtejszego Muzeum Narodowego.

Opis obrazu

Główny panel tryptyku przedstawia dwa równoległe światy - ziemski i niebiański, jego prawe skrzydło - drogę do raju, a lewe - drogę do piekła. Na zewnętrznej stronie skrzydeł umieszczone są postacie donatorów: Angelo di Jacopo Tani i jego żona Katarzyna z Tanaglich oraz Madonna z Dzieciątkiem i Michał Archanioł walczący z diabłem.

Obraz został wykonany na desce w technice temperowo-olejnej, czyli technice mieszanej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości