Jak reagować, kiedy dziecko jest uzależnione od narkotyków? "Mówimy o ratowaniu życia"

Jak reagować, kiedy dziecko jest uzależnione od narkotyków?
Kryzys narkotykowy w USA. Co czeka Europę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fentanyl stał się prawdziwą plagą w Stanach Zjednoczonych. Narkotyk 1000 razy silniejszy niż marihuana sieje śmierć wśród Amerykanów, jednocześnie sprawiając, że wielu z nich kończy na ulicy bez pomocy. Problem powoli zaczyna pojawiać się też w Europie, w tym w Polsce – odnotowano już pierwsze przypadki. Terapeuta uzależnień i socjolog, prof. Mariusz Jędrzejko.

Fentanyl - silnie uzależniający lek

Fentanyl to lek przeciwbólowy, który powinien być przepisywany w bardzo szczególnych sytuacjach, np. w przypadku opieki paliatywnej. Wprowadzony był z zamysłem stosowania go, kiedy nie działa nawet morfina.

- Sto razy mocniejszy od morfiny, ale o ogromnym potencjale uzależniającym. To, co się stało, ta tragedia, to, to, że on się wymknął spod kontroli. Świat przestępców narkotykowych zauważył jego ogromny potencjał uzależniający, wprowadził na rynek, miesza to z innymi substancjami - powiedział prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog i terapeuta uzależnień.

Jak podkreśla ekspert, już po pierwszym zażyciu, znacząca część osób koduje sobie informację: "to mi pomaga", "to uśmierza mój ból". Ludzie pod jego wpływem zachowują się, jak zombie, nie wiedzą, gdzie są. Te obrazki znamy z filmów nagranych na ulicach Stanów Zjednoczonych. - Ten narkotyk dotarł już do Polski, ja miałem już okazję, tylko raz na szczęście, mieć kontakt z 16-letnim chłopcem, którego przywieźli rodzice do nas, do ośrodka. Chłopiec, do którego mówimy, a on nie słyszy, dotykamy, a on nie rozumie. To jest taki niebyt - wyjaśnił profesor Jędrzejko.

Wszystkie opioidy bardzo silnie uzależniają psychicznie i fizycznie, dlatego niezbędna jest natychmiastowa pomoc. - Pojawia się ogromny ból, który nie każdy jest w stanie wytrzymać. (...) - Jeśli słuchają nas dzisiaj rodzice, to nasza gorąca prośba, natychmiast do psychiatry, natychmiast konsultacja psychiatryczna. Dlatego, że to dziecko wymaga izolacji i ono nie da sobie samo rady - powiedział profesor. - To jest czasami pomoc, która polega na fizycznym ograniczeniu dziecka, takim zblokowaniu jego dostępu do świata, bo to jest jedyna pomoc. Mówimy o ratowaniu życia - dodał.

Jaki jest mechanizm uzależnienia od narkotyków?

Hanna Zagulska, która była uzależniona od narkotyków, podkreśliła, że na początku brała dla dobrej zabawy albo chciała uśmierzyć ból. Nie brała pod uwagę, że popadnie w nałóg. - Miałam brać tylko ze znajomymi, ale może skoro mam numer już do tej osoby, od której mogę wziąć, no to może zadzwonię do niej sama. W sumie "podobało" mi się to uczucie. Przerwy, które sobie robiłam raz na miesiąc, potem raz na tydzień, potem już co kilka dni - tłumaczyła kobieta.

Zaczęła od dwóch substancji, które wydawały jej się powszechne. Później sięgała po kolejne, którymi leczyła konsekwencje poprzednich rzeczy. Przed tym, jak zdecydowała się na leczenie, była w trzymiesięcznym ciągu alkoholowo-narkotykowym. - Oboje próbowaliśmy przestać brać. Mieliśmy dom, mieliśmy plany i ja, w którymś momencie powiedziałam dość, bo mi na nim zależało. Koniec końców rozstaliśmy się, bo mój partner nadal jest czynnym narkomanem, a ja zdrowieję. To było dwa i pół roku temu - wspominała Hanna Zagulska.

Opioidy - śmierć w tabletkach

Stany Zjednoczone przeżywają największy kryzys narkotykowy w swojej historii. Ken Betz, dyrektor biura koronera, przyznaje, że w całej swojej karierze nie pamięta takiego poziomu dziennych przedawkowań. Syntetyczne opioidy, do których zalicza się fentanyl są głównymi winowajcami. Są tanie i łatwo dostępne.

W 2021 roku narkotyki w Stanach Zjednoczonych zabiły aż 106 tysięcy osób. To rekordowa liczba. Same opioidy pozbawiły życia, aż 80 tysięcy ludzi.

Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z narkotykami? Czat

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości