Większość z nas w dzieciństwie doświadczyła, czym jest gra na pianinie, skrzypcach czy gitarze. Szkoła muzyczna lub ogniska pozaszkolne to nie tylko zabawa, ale także kolejny obowiązek dla malucha. Mimo wszystko badania wykazują, że warto wspierać go w muzycznych przedsięwzięciach, bowiem gra na instrumencie pozytywnie wpływa na rozwój i inteligencję dziecka.
Muzyka a rozwój dziecka
Dzieciństwo rządzi się swoimi prawami. To właśnie w tym okresie dzieci szukają swoich pasji i chętnie próbują nowych rzeczy. Tańce, śpiewanie, sport, a może gra na instrumencie? Pomysłów jest wiele, jednak jedno jest pewnie. Nie należy do niczego zmuszać naszych pociech, w przeciwnym wypadku zajęcia dodatkowe zamiast sprawiać przyjemność będą dla nich karą.
Jeśli jednak maluch wykazuje zainteresowanie muzyką, warto wykorzystać potencjał i zapiać go na próbne lekcje gry na instrumencie. Wybór jest naprawdę spory: skrzypce, pianino, wiolonczela, flet poprzeczny, gitara… Na pytanie „po co?” jest szybka odpowiedź. Dziecko, które od najmłodszych lat obcują z muzyką i uczą się gry na dowolnym instrumencie, lepiej rozwija swoją inteligencję.
Gra na instrumentach rozwija inteligencję i pamięć
Jeśli zastanawiacie się jeszcze nad plusami zajęć muzycznych, mamy kolejny powód pokazujący, że jest to gra warta świeczki. Naukowcy z Chile potwierdzili bowiem teorię, w której widać pewne zależności.
Eksperyment przeprowadzony na 40 dzieciach w wieku od 10 do 13 lat udowodnił, że maluchy, które grają na jakimkolwiek instrumencie, mają lepsze osiągnięcia w testach pamięciowych i testach na skupienie. Co więcej, pojawia się u nich także większa aktywność mózgu w obszarach odpowiedzialnych za czytanie, kreatywność, a także odporność. Ogólnie mówiąc, gra na instrumencie muzycznym podnosi poziom inteligencji dziecka, a także uspokaja i uczy cierpliwości oraz wytrwałości.
Zobacz wideo:
Zobacz także:
- Kosmiczne dźwięki stylofonu. Jak wygląda gra na tym nietypowym instrumencie?
- Anna Rapa potrafi grać na niewidzialnym instrumencie. Zobaczcie niesamowity występ, jaki dała w naszym studiu
- MoCartowy kurs muzyczny, czyli zdalne lekcje gry na instrumentach „To jest piękne doświadczenie”
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/GettyImages