Gwiazdy

Anna Rapa potrafi grać na niewidzialnym instrumencie. Zobaczcie niesamowity występ, jaki dała w naszym studiu

Gwiazdy

Anna Rapa to uzdolniona artystka ze Słupska. Jako jedna z niewielu osób na świecie potrafi grać na najtrudniejszym instrumencie muzycznym - thereminie. Jak wydobyć z niego dźwięk? Czy trzeba mieć do tego wykształcenie muzyczne? O tym wszystkim Ania opowiadała w naszym programie, a potem zaprezentowała swoje umiejętności. Jesteśmy pod wrażeniem!

Instrument, na którym gra Ania Rapa to theremin. Określa się go mianem najtrudniejszego instrumentu muzycznego na świecie . Urządzenie składa się ze skrzynki i dwóch anten, a po podłączeniu do prądu tworzy rodzaj pola magnetycznego. Jedna z anten odpowiada za wysokość, a druga za głośność danej nuty.

Theremin - jak grać na tym instrumencie?

Dźwięk wydobywa się za pomocą odpowiedniego ułożenia rąk przy antenach, bez dotykania instrumentu. Może wydawać się to dziwne, lecz efekty naprawdę zaskakują. Pionierem gry na thereminie jest Jean-Michel Jarre , francuski kompozytor znany z organizowania koncertów-spektakli, wykorzystujących na wielką skalę efekty świetlne i pokazy laserowe.

Anna Rapa - niezwykła artystka

Ania gra na thereminie od 9 lat. Jak wspomina, jej początki z muzyką były zupełnie inne, jednak ten instrument ją bardzo zaintrygował. Co ważne, wykształcenie muzyczne nie jest obowiązkowe w podejściu do gry na tym instrumencie, bo nie ma on ani strun, ani klawiszy .

Trzeba mieć przede wszystkim słuch, dużo cierpliwości i samozaparcia, bo jest to instrument specyficzny pod takim względem, że nie wiemy gdzie dany dźwięk się znajduje

- przyznała artystka w Dzień Dobry TVN.

Instrument jest mało popularny w Polsce, Anna Rapa spotkała zaledwie sześć osób, które na nim grają. Każda z nich jest wyjątkowym wirtuozem, ponieważ nie ma jednej techniki grania na thereminie.

Anna Rapa w utworze Edith Piaf "Non, je ne regrette rien" na scenie Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości