Moda i Uroda

Znamy najmodniejszy kolor roku 2023. W jakie ubrania i dodatki warto zainwestować?

Moda i Uroda

Autor:
Nastazja
Bloch
Rok 2023 w kolorze viva magenta
Rok 2023 w kolorze viva magenta Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

W styczniu przygotujcie się na szaleństwo. Pantone wybrało kolor roku 2023. Tym razem najmodniejszą barwą okrzyknięto Viva Magenta, która łączy w sobie zarówno ciepłe, jak i zimne barwy. Co symbolizuje?

Kolor roku 2023 – na salony wkracza Viva Magenta

Jak co roku, grudzień to czas, kiedy amerykańskie przedsiębiorstwo Instytut Pantone ujawnia główny kolor nadchodzącego sezonu. Zespół ekspert na podstawie dokumentacji i analizy trendów sztuki, kultury i mody dokonuje wyboru. 1 grudnia 2022 podczas targów Art Basel w Miami ogłoszono odcień roku 2023. Kolor, który już niebawem będzie królował na salonach to Viva Magenta (18-1750). Nieco przygaszona czerwień, wpadająca w róż.

- W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwonych kolorów i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych, a zarazem najsilniejszych barwników naturalnych znanych na świecie. PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę - mówi Leatrice Eiseman, Dyrektor Wykonawczy Instytutu Kolorów Pantone.

W programie Dzień Dobry TVN dr Marek Borowiński, specjalista do spraw psychologii koloru opowiedział w jaki sposób ten kolor będzie oddziaływał na nasze emocje.

- Ten kolor nas na pewno pobudzi, spowoduje, że będziemy czuć się bardzo mocno naładowani, energetyczni, wspaniali, silni. W sensie psychologicznym wzmocni nas - tłumaczył ekspert.

Pozytywny rok 2023

Po kilku latach pandemii, panującym konflikcie w Ukrainie i wielu niedogodnościach, jakie spotykały nas w ostatnim czasie, zaczynamy wyczekiwać kolejnego roku. W 2023 będziemy szukać pozytywnych zmian. Jak przyznają eksperci, kolor Viva Magenta ma być idealnym patentem na przełamanie szarej rzeczywistości.

Szukaliśmy koloru, który promuje radość oraz zabawę. Obecne życie jest niekonwencjonalne i pod wieloma względami stanowi wyzwanie, dlatego myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec od problemów 

Zdaniem ekspertów barwa, która łączy w sobie zarówno zimno, jak i ciepłe tony jest także odważna i wzmacniająca. Co więcej, zachęca do eksperymentowaniami i dodaje żywiołowości.   - Jest odważny, nieustraszony, przedstawia optymizm i radość – a wiemy, że wszyscy bardzo tego potrzebujemy" – mówi Leatrice Eiseman.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

Pozostałe wiadomości