Moda i Uroda

Niebezpieczna moda na wybielanie oczu. "Mamy taką matową szybę, przestajemy widzieć"

Moda i Uroda

Autor:
Daria
Pacańska
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczuDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Była już moda na tatuowanie oczu na czarno, teraz przyszła kolejna, polegająca na wybielaniu. Taki zabieg wykonuje się kroplami. Na czym polega? Kiedy jest groźny? Co się dzieje po przedawkowaniu? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Anną Marią Ambroziak, specjalistką okulistyki i członkinią polskiego towarzystwa okulistycznego.

Na czym polega wybielanie oczu?

Wybielanie oczu odbywa się za pomocą kropli i polega na obkurczaniu naczyń, które doprowadzają tlen i substancje odżywcze do rogówki, czyli najważniejszej części oka w kontekście widzenia. Takie działanie sprawia, że jest ona przewlekle niedożywiona.

- Wybielanie oczu, bardzo często poza tym obkurczaniem potrzebnych naczyń, bo cały rąbek rogówki to jest odżywianie komórki macierzystej, to jest też działanie polegające na dodawaniu różnych toksycznych, znieczulających barwników - tłumaczyła dr Anna Maria Ambroziak.

W Europie wprowadzono już regulacje dotyczące niebezpiecznych substancji zawierających błękitny barwnik i elementy znieczulające, a to stanowiło największe zagrożenie.

- Nowoczesne substancje obkurczające naczynia są dopuszczane, jeżeli mamy bardzo ważną sesję zdjęciową, jeżeli mamy bardzo ważne wyjście. Jednorazowo, a nie przewlekle. Przewlekle, w przypadku tych kropli, to znaczy powyżej trzech dni. Możemy zapuścić takie krople trzy razy w ciągu dobry, jeśli coś się dzieje, bo one bardzo szybko działają i maksymalnie do 3 dni - podkreśliła specjalistka.

Jakie zagrożenia wiążą się z wybielaniem oczu?

Przewlekłe stosowanie takich kropli może zakończyć się tragedią. W mediach w ostatnim czasie pojawią się informacje o przypadkach kiedy wielokrotne wpuszczanie kropli skończyło się przeszczepem rogówki. Co dzieje się z okiem po przedawkowaniu tych substancji?

- Dochodzi do różnych procesów takich zwyrodnieniowych, degeneracyjnych. Nasza rogówka traci przyzierność, traci właściwości optyczne, czyli mamy taką matową szybę, przestajemy widzieć. Mogą tam się pojawić wszelkie patogeny - ostrzegła dr Ambroziak.

Jak zaznaczyła, te substancje to nie jest to samo, co nawilżające krople do oczu, które nie szkodzą i nie można ich przedawkować. Skutkiem ubocznym może być jedynie uzależnienie od uczucia nawilżonego oka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości