Niedobór snu może prowadzić do łysienia? Oto 10 zaskakujących faktów na temat włosów

Kobieta przyglądająca się końcówkom swoich włosów.
Ciekawostki o włosach
Źródło: Letizia Le Fur/Getty Images
Troszczymy się o ich kondycję, podcinamy, poprawiamy stojąc przed lustrem, a nawet zmieniamy ich kolor podczas wizyty u fryzjera. Chociaż poświęcamy im wiele uwagi, zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele kryją w sobie tajemnic. Co warto wiedzieć o włosach? Oto najciekawsze fakty dotyczące ich budowy, wzrostu i pielęgnacji.

Wiedza o włosach - czy jest potrzebna?

Wdrożenie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej to pierwszy krok do poprawy kondycji, a co za tym idzie także i wyglądu włosów. Niestety zakup stosownych kosmetyków może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością informacji na temat naszych kosmyków. Właśnie dlatego warto nieustannie poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Niektóre ciekawostki o włosach mogą wywołać niemałe zaskoczenie, inne stanowią cenną wskazówkę dla fanów świadomej pielęgnacji. Tak czy owak, obok większości z nich trudno jest przejść obojętnie.

Ciekawostki na temat włosów

Kręcone, proste, gęste, cienkie, czarne, rude czy blond - ich różnorodność jest zaskakująca. Co warto wiedzieć o włosach? Oto 10 zaskakujących faktów na ich temat:

  • Niedobór snu może prowadzić do łamliwości włosów, a nawet powodować łysienie. Podobny efekt wywołuje silny stres.
    • Włosy mogą boleć. Nieprzyjemna dolegliwość określana jest mianem trichodynii. Zmagają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
      • Warunki atmosferyczne mają niebagatelny wpływ na włosy. Wiatr przyczynia się do ich plątania, a promienie słoneczne czy niska temperatura powietrza mogą naruszać ich war­stwę ochron­ną i wpływać na przesuszenie łodygi.
        • Fazy wzrostu włosa są zaprogramowane genetycznie i nie można ich przyspieszyć. Istnieją jednak czynniki, które mogą wpłynąć na ich zaburzenie. To między innymi permanentny stres, restrykcyjne diety czy znieczulenie ogólne, potocznie zwane narkozą.
          • Intensywny trening może przyczynić się do utraty włosów. Wszystko to za sprawą hormonów, które wydzielane są podczas wysiłku fizycznego.
            • Dolna część mieszka włosowego, czyli cebulka, to jedyna żywa część włosa. Gęstość czupryny zależy od liczby mieszków włosowych, a te z kolei uzależnione są od genetyki.
              • Włosy są podatne na proces starzenia. Z upływem czasu tracą blask i elastyczność, stają się kruche i siwieją.
                • Dieta ma wpływ na wygląd i kondycję włosów. Nie­do­bo­ry żywieniowe stanowią poważne zagrożenie dla mieszków wło­so­wych. Ich osłabienia można uniknąć, opierając jadłospis na nieprzetworzonych produktach, dużej ilości przeciwutleniaczy, fitozwiązków oraz witamin.
                  • Głównym budulcem włosów jest białko, a konkretnie keratyna. Obecność tego składnika przekłada się na giętkość pasm, odpowiada także za odporność na działanie czynników chemicznych i fizycznych.
                    • Przetłuszczanie się włosów może przyczynić się do ich utraty. Nadprodukcja sebum prowadzi do zatkania mieszków włosowych, czego następstwem może być stan za­pal­ny, a co za tym idzie ły­sie­nie.

                      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                      Zobacz także:

                      Autor: Magdalena Brzezińska

                      Źródło: zeberka.pl

                      Źródło zdjęcia głównego: Letizia Le Fur/Getty Images

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości