Zmiana kosmetyków do pielęgnacji włosów wynika najczęściej z obawy przed uodpornieniem się skóry głowy na dostarczane przez dłuższy czas identyczne składniki. Czy włosy rzeczywiście mogą przyzwyczaić się do konkretnego szamponu? Czy rutyna negatywnie wpływa na ich kondycję? Trycholog Magdalena Szymczak w Dzień Dobry TVN obala powszechny mit.
Kiedy zmienić szampon i odżywkę do włosów?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wystarczy obserwować zarówno włosy, jak i skórę głowy oraz reagować na ich potrzeby. Nie warto posiłkować się niepotwierdzonymi badaniami i radami influencerów, którzy uważają, że szampon po jakimś czasie użytkowania staje się nieskuteczny. Takie przekonanie jest błędne, bowiem włosy, które zalicza się do kategorii normalnych i nieproblematycznych, można poddawać nieustannie tej samej pielęgnacji - używać przez wiele lat jednego szamponu i jednej odżywki.
- Są osoby, które mogą przez całe życie używać jednego szamponu i jednej odżywki, i nic złego się nie dzieje. Powinniśmy zmieniać tylko wtedy, kiedy zmieniają się potrzeby naszych włosów albo skóry głowy. Jeżeli zauważymy, że skóra głowy nas swędzi, jest ściągnięta albo nadmiernie się przetłuszcza - to są pewne sygnały i wtedy możemy myśleć o zmianie - radziła trycholog Magdalena Szymczak.
Ekspertka zaznaczyła, że gęstość szamponu nie ma żadnego wpływu na jego jakość. Ba, czasem może być nawet myląca. - Myślimy, że jak się pieni albo jest gęsty, to jest super. A tak naprawdę kwestia pienienia nie ma żadnego przełożenia na efektywność usuwania brudu, bo o to przecież chodzi w myciu - tłumaczy.
Odżywka i szampon 2 w 1 - jaka jest skuteczność?
Magdalena Szymczak zaznacza, że obserwacja włosów i skóry głowy jest niezbędna również wtedy, kiedy chcemy zastosować popularne dziś na rynku produkty 2 w 1 - łączące cechy szamponu i odżywki. Istotne, by oddzielić potrzeby włosów od potrzeb skóry głowy, które mogą być diametralnie różne. Czasami bywa tak, że włosy wymagają nawodnienia, natomiast skóra głowy walczy z łojotokiem. Jeden kosmetyk nie upora się z dwoma problemami.
- Zupełnie inne wymagania ma skóra głowy i to jest środowisko żywe - bogaty mikrobiom, który mamy na skórze. A co innego włosy - to struktura martwa. W większości przypadków jest tak, że są to inne wymagania, a nie da się jednym produktem wprowadzić odpowiedniego środowiska dla części martwej włosa i odpowiedniego środowiska żywego naszej skóry głowy - przekonywała trycholog.
Jak przeprowadzka i zmiana twardości wody mogą wpłynąć na kondycję włosów? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak pielęgnować siwe włosy? Oto kilka prostych sposobów na piękne i zdrowe pasma
- Dlaczego wiele kobiet nie może zapuścić włosów? "Nie przeskoczymy tego ani wcierką, ani dietą"
- Jak pielęgnować delikatne włosy dziecka? Fryzjerka gwiazd o swoich patentach
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News/DDTVN