Wkładki do sandałów - jakie będą najlepsze?

Kobieta w sandałach na szpilce. Wkładki do butów.
Wkładki do sandałów
Źródło: urbazon/Getty Images
Stylowe sandały sprawiają, że wyglądamy bardzo atrakcyjnie, jednak nie zawsze zapewniają stuprocentową wygodę. Czy w takim razie trzeba odczuwać dyskomfort przez cały dzień? A może lepiej zrezygnować z tych butów od razu? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź rozwiązania, które znacznie poprawią wygodę: wkładki do sandałów, paski żelowe, poduszeczki oraz półwkładki.

Wkładki do butów nie tylko zapewniają komfort, ale także zwiększają bezpieczeństwo chodzenia. Na rynku dostępne są również wkładki przeznaczone do sandałów, dzięki czemu idealnie można je dobrać do swojego obuwia. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na ich właściwości, a następnie wybrać wkładki do sandałów, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Żelowe wkładki do sandałów, a może paski lub poduszeczki?

Wkładki żelowe mogą być używane zarówno do sandałów, jak i do innego rodzaju odsłoniętego obuwia. Amortyzują wstrząsy, dzięki czemu zwiększają komfort chodzenia. Często ich wypełnieniem są dwa rodzaje żelu: twardy żel (wspiera podbicie stopy) oraz miękki żel (zapewnia amortyzację i absorbuje wstrząsy).

Porady stylistki

DD_20211222_Moda_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.

Wkładki do sandałów na obcasie muszą być niewidoczne, dlatego najczęściej żelowe modele są cienkie i przezroczyste. Jednocześnie są tak skonstruowane, żeby zapobiegać ściskaniu się palców. Miękki żel zastosowany w odpowiednich miejscach zapewnia właściwą amortyzację stopy. Wkładki są antypoślizgowe i bardzo dobrze dopasowują się do nogi.

Oprócz żelowych wkładek do sandałów istnieją również paski żelowe. Świetnie się sprawdzą, jeśli but uwiera nas w jakimś miejscu lub ma niewygodny szew. Są cienkie i bardzo elastyczne, dzięki czemu nie uciskają stopy. Wystarczy przykleić je na spód wyściółki. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie praktyczne w sandałach z dużą ilością pasków. Co więcej, spodoba się osobom, które noszą sandały nieco za luźne - dzięki żelowym paskom but będzie się lepiej trzymał. Warto je mieć ze sobą na imprezie, weselach czy ważnych spotkaniach, czyli wszędzie tam, gdzie mogą okazać się wybawieniem w awaryjnej sytuacji.

Kolejnym rodzajem wkładek są poduszeczki żelowe, przeznaczone do umieszczenia na podbiciu stopy lub na samym czubku buta. Zapewniają amortyzację oraz chronią stopy przed uciskiem. Dzięki nim chodzenie na obcasach nie powinno być bolesne. Zapobiegają także mikrowstrząsom i mają właściwości antypoślizgowe. Podobnie jak wkładki i paski, również są przezroczyste, dlatego doskonale nadają się do sandałków.

Skórzane wkładki do sandałów czy tylko półwkładki? 

Skóra jest materiałem, który dobrze przepuszcza powietrze. Jest również tworzywem naturalnym, dzięki czemu stopy nie męczą się zbytnio podczas chodzenia. Z reguły skórzane wkładki do butów mają uniwersalne zastosowanie - nadają się zarówno do tenisówek, jak i do odkrytego obuwia. Skórzane wkładki do sandałów zdecydowanie warto wkładać do butów ze sztucznej skóry. W butach wykonanych z takiego tworzywa noga nie najlepiej się układa. W rezultacie pojawiają się odparzenia, a stopy nadmiernie się pocą. Skórzane wkładki do sandałów wykonane są z bardzo cienkiego materiału, dlatego z powodzeniem można je nosić wiosną i latem. A ponieważ ich grubość wynosi niecały milimetr, nie trzeba się też obawiać, że w bucie będzie za ciasno. Skórzane wkładki wystarczy przykleić we wnętrzu buta. Gdy jeden egzemplarz się zużyje, łatwo można go wymienić na następny. Wkładki z reguły nie tracą na miękkości nawet wtedy, gdy są wilgotne. Niektóre modele zawierają dodatek węgla aktywnego, który poprawia higienę użytkowania. Gdyby się okazało, że pełne wkładki będą zbyt widoczne w sandałach, można się zdecydować na półwkładki skórzane. Dzięki nim stopa nie będzie się zsuwała, a jej nacisk na podłoże będzie łagodniejszy. Również półwkładki zapewnią odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy.

Wkładki ortopedyczne dla osób z większymi problemami 

W przypadku osób cierpiących na różne schorzenia stóp polecane są wkładki ortopedyczne. Istnieje wiele ich rodzajów. Bardzo często mają formę elastycznej osłony na śródstopie. Mogą być wyposażone w poduszeczkę, która przeciwdziała powstawaniu nagniotków i modzeli. Zapobiega także przeciążeniom. Dzięki elastycznemu materiałowi wkładki tego typu nie przemieszczają się w butach, cały czas zapewniając stopom komfort. Wkładki ortopedyczne mogą być również wykorzystywane do sandałów, jednak przed zakupem najlepiej skonsultować się z lekarzem ortopedą.

Alternatywne sposoby na niewygodne buty

Warto wiedzieć, że w przypadku niewygodnych butów skórzanych można zastosować także specjalistyczny spray, czyli tzw. rozciągacz do obuwia. Spray zmiękcza i rozciąga materiał, więc można go zaaplikować w szczególnie newralgicznych miejscach, a w razie potrzeby nawet na całą wewnętrzną powierzchnię buta. Po aplikacji obuwie można od razu założyć. Preparat dobrze jest zastosować nawet dwa lub trzy razy, aż w końcu buty staną się wygodnie. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: urbazon/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości