Trendy modowe

Włoski kołnierzyk – co to takiego?

Trendy modowe

Aktualizacja:
nakleyschikova/Getty Images

Kołnierzyk włoski cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn ceniących sobie wygodę i elegancję. Jego nazwa ponoć wzięła się stąd, iż jest szczególnie lubiany przez mieszkańców Italii. Co ciekawe, kołnierzyk włoski wygląda dobrze zarówno z krawatem, jak i bez niego.

Włoski kołnierzyk o charakterystycznym, bardzo szerokim rozstawieniu wyłogów pasuje zarówno do stylizacji formalnych lub biznesowych, jak i na specjalne okazje. Może być też noszony na co dzień. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj kołnierzyka nie każdemu pasuje. Dowiedz się, jacy panowie powinni go unikać.

Włoski kołnierzyk: cechy charakterystyczne

Kołnierzyk włoski bywa też określany jako cutaway. Rozstawienie wyłogów w tym modelu zwykle wynosi prawie 180 stopni, przez co tworzą one niemal prostą linię. Taki zabieg sprawia, że koszula nabiera wyjątkowego charakteru. Cutaway to jeden z ulubionych rodzajów kołnierzyków mężczyzn. Wygląda zupełnie inaczej niż klasyczny, prosty model z wydłużonymi końcami i właśnie w tym tkwi jego urok.

Co ciekawe, Niemcy ponoć nazywają go też "rekinowym" ze względu na charakterystyczny rozstaw wyłogów przypominający płetwy. Bywa także określany jako "francuski". Koszula z włoskim kołnierzykiem często stanowi element brytyjskiej mody męskiej.

Podobnym kołnierzykiem jest kołnierzyk półwłoski, tzw. semi-spread. Ten model jest połączeniem kołnierza włoskiego z tradycyjnym. Oznacza to, że wyłogi kołnierzyka półwłoskiego są rozstawione szeroko, ale pod kątem nie większym niż 90 stopni. Dodatkowo jego końce nie są aż tak krótko ścięte, jak w przypadku cutaway. Zaletą modelu semi-spread jest jego uniwersalność – pasuje zarówno panom o szczupłej, owalnej twarzy, jak i osobom o twarzy okrągłej, kwadratowej lub trójkątnej. Jego wyłogi mogą być bardziej opływowe, a nie równo ścięte jak w kołnierzyku włoskim.

Kołnierzyk włoski – na jakie okazje się sprawdzi?

Koszula z kołnierzem typu cutaway uznawana jest za formalną i na takie okazje jest najczęściej wkładana. Doskonale sprawdzi się jako element stylizacji biznesowej. Koszula z włoskim kołnierzykiem szczególnie korzystnie prezentuje się z garniturami. Ten model jest najczęściej wybierany przez panów do pracy. To idealna propozycja na oficjalne spotkania. Do garnituru najlepiej pasuje ta w klasycznym białym kolorze. W biurowy dress code idealnie wpisuje się także koszula z włoskim kołnierzykiem o jasnoniebieskim odcieniu. Ten kolor budzi zaufanie kontrahentów, może więc pomóc w biznesowych negocjacjach. Stylizację doskonałą stworzy z czerwonym krawatem i granatowym garniturem.

Model ten jest niezwykle elegancki, dlatego jest odpowiedni na takie okazje jak ślub, bankiety, bale i ważne rodzinne uroczystości. Szczególnie atrakcyjnie wygląda z szerokim krawatem oraz kamizelką włożoną pod garnitur.

W przypadku casualowych strojów w tego rodzaju koszuli można rozpiąć jeden guzik. Nada to stylizacji nonszalancji, a kołnierzyk stanie się ciekawą stójką. Wkładając do takiej koszuli sportową marynarkę i jeansy, można stworzyć nietuzinkowy image.

Koszula z kołnierzykiem włoskim – jak ją nosić?

Wielu mężczyzn jest zdania, że kołnierzyk włoski bez krawata nie wygląda zbyt korzystnie. Jest w tym wiele prawdy. Jego szerokie rozstawienie wręcz zachęca do tego, aby sięgnąć po krawat, tak charakterystyczny element dekoracyjny każdej koszuli. Do kołnierzyka typu cutaway powinno się wybierać szerokie krawaty i węzły. Dobrze będzie się prezentował węzeł windsorski albo four in hand. Panowie, którzy mimo wszystko chcą zrezygnować z krawata, muszą pamiętać, że krój kołnierzyka włoskiego optycznie poszerza twarz i skraca szyję, przez co niektórzy mogą wyglądać bardzo niekorzystnie. Mężczyzna zestawiający włoski kołnierzyk z szerokim węzłem może optycznie poszerzyć zbyt wąską twarz. Kołnierzyk typu cutaway najlepiej sprawdzi się w przypadku panów o pociągłej twarzy i długiej szyi. W dobrym tonie będzie dobranie do niego krawata wykonanego z mięsistej tkaniny.

Kołnierzyk włoski nie jest elementem jedynie formalnych strojów. Warto wiedzieć, że szeroki rozstaw wyłogów sprawdzi się także u osób stawiających na sportową elegancję. Decydując się na taką stylizację, najlepiej połączyć koszulę z prostymi spodniami i dopasowaną marynarką lub eleganckim swetrem na guziki. Dopełnieniem stroju mogą być zamszowe buty. W ten sposób da się uzyskać ciekawy efekt.

Zobacz wideo: Męska koszula - czym kierować się przy wyborze?

Zobacz też:

Te elementy garderoby dodadzą charakteru każdej stylizacji. Czym się wyróżnić?

Agnieszka Woźniak-Starak zachwyciła oryginalnym garniturem w Dzień Dobry TVN. Znamy jego markę

Jackob Buczyński daje ubraniom drugie życie: "Wszystko, co powstaje, jest lokalne i jestem z tego super dumny"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości