Moda i Uroda

Polska artystka tworzy kimona z duszą. "Z szacunku do ludzi, ciała i różnych sylwetek"

Moda i Uroda

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
M. Fall, S. Repeła
Polka, która tworzy wyjątkowe kimona
Dzień Dobry TVNPolka, która tworzy wyjątkowe kimona

Monika Tatiana Idzikowska jak nikt wkłada emocje w projektowanie ubrań. Artystka tworzy wyjątkowe kimona. Zapewniają one komfort osobom o każdym typie sylwetki. Na czym polega metoda shibori?

Czym jest shibori?

Tkaniny zaczęły fascynować Monikę 15 lat temu. Eksperymentowała wówczas z ich farbowaniem, następnie szyjąc swoje kimona. Postawiła na shibori, czyli starojapońską metodę barwienia materiałów, która pozwala na uzyskanie niezwykłych wzorów.

- Kimono jest dla mnie odzieżą na każde święto. Niezależnie od tego, jaką mamy budowę ciała, proporcje, wyglądamy w tym pięknie. Z szacunku do ludzi, ciała i różnych sylwetek stworzyłam kimono - opowiadała Monika Tatiana Idzikowska, która tworzy kimona metodą shibori.

- W sztuce japońskiej fascynuje mnie silne zakorzenienie w geometrii. Ja ją znajduje wszędzie: w architekturze, w japońskich domach, w kimonach - dodała artystka.

Monika Tatiana Idzikowska i jej wyjątkowe kimona

Projektantka wypracowała własny styl dzięki latom nauki i ciężkiej pracy. Nie bez znaczenia okazała się także wrażliwość, którą przelewa na swoje ubrania.

- Rozwinęłam swoją metodę o wszystkie znane mi techniki artystyczne i malarskie - mówiła Monika.

- Z jednej strony zaczęła od tradycyjnego skręcania tkanin. A później był element dodany - wrażliwość i jej eksperyment i tylko jej sposby na to, żeby kolory mieszały się w magiczny sposób - przyznała jej przyjaciółka, Katarzyna Kulpa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: M. Fall, S. Repeła

Pozostałe wiadomości