Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy?

kobieta z przyszczem przed lustrem
Fot. Image Source / Getty Images

Choć wiele osób uważa, że kłopoty z cerą są domeną nastolatków, bardzo często można zauważyć również trądzik grudkowy u dorosłych. Ta choroba skóry wiąże się z przykrymi dolegliwościami, w tym bolesnością dotkniętych nią miejsc, a także poczuciem psychicznego dyskomfortu.

Trądzik grudkowy może występować z innymi typami schorzenia, w tym zaskórnikowym i krostkowym. Jakie są tego przyczyny? Dowiedz się więcej o trądziku grudkowym - leczeniu, maściach i diecie!

Trądzik grudkowy - dlaczego powstaje?

Bezpośrednią przyczyną powstawania samego trądziku jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe skóry wraz z nieprawidłowościami w złuszczaniu naskórka. Trądzik grudkowy pojawia się, gdy w przypadku drugiego procesu występują silne zaburzenia. Polega on bowiem na gromadzeniu się łoju pod skórą, czego wynikiem są liczne grudki wraz z ich otorbieniem, a często nawet opuchlizna w miejscu ich występowania.

W wieku kilkunastu lat gruczoły pracują ze wzmożona intensywnością, dlatego różne typy trądziku pojawiają się zwykle u osób młodych. Skąd jednak bierze się trądzik grudkowy podskórny u osób dorosłych? Częstą przyczyną choroby są zaburzenia hormonalne. Dlatego przed podjęciem leczenia bardzo często sprawdza się poziom hormonów, by potwierdzić źródło problemów. U kobiet trądzik grudkowy może być też związany z zespołem policystycznych jajników.

Trądzik zaskórnikowo grudkowy i trądzik krostkowo grudkowy - czym się objawiają?

Trądzik grudkowy bardzo często występuje wraz z innymi typami tego schorzenia. Trądzik zaskórnikowo grudkowy objawia się dodatkowo występowaniem zmian nazywanych właśnie zaskórnikami, otwartymi lub zamkniętymi . Te pierwsze, nazywane potocznie wągrami, to niewielkie grudki, z których wydostaje się łój, zmieniający swoją barwę na brązową w wyniku kontaktu z tlenem. Na skórze widoczny jest więc jako niewielkie, ciemne kropeczki. Zaskórniki zamknięte to nieduże, okrągłe grudki białego koloru. Powstają w podobny sposób, co zamknięte, z tą różnicą, że łój pozostaje pod skórą.

Trądzik krostkowo grudkowy przejawia się dodatkowym objawem w postaci guzków z widoczną na ich szczycie ropą. Jej część pozostaje pod skórą, stąd brać się mogą ból i opuchlizna. Takie zmiany są łatwiejsze do usunięcia niż grudki, a przy tym nie zostawiają blizn.

Trądzik grudkowy podskórny - leki i maść

Co na trądzik grudkowy pomoże nam skutecznie pozbyć się problemu? Najpierw należy ustalić, skąd wziął się problem. W przypadku trądziku grudkowego przyczyny określają bowiem dalsze postępowanie. Aby je poznać, najlepiej udać się do dermatologa, szczególnie gdy objawy są mocno nasilone. Jeżeli trądzik grudkowy jest wynikiem choroby, skieruje on pacjenta do innego specjalisty. Tak samo dzieje się w przypadku potrzeby uregulowania zaburzeń hormonalnych. Niekiedy trudno jednoznacznie ustalić źródło problemu. Wtedy najczęściej leczenie zaczyna się od preparatów do stosowania zewnętrznego, np. maści na trądzik grudkowy z antybiotykiem. Jeśli to nie pomoże, dermatolog zwykle zaleca kurację antybiotykami doustnymi. Jeżeli trądzik grudkowy powróci, pacjent może dostać propozycję leczenia izotretynoiną, będącą pochodną witaminy A. Taka kuracja jest jednak dosyć kosztowna i nie każdy się na nią decyduje, głównie ze względu na uciążliwe skutki uboczne. Nie u wszystkich wystąpią te najgorsze, jednak należy liczyć się z silnym przesuszeniem skóry. Na izotretynoinę nie mogą zdecydować się również kobiety w ciąży lub planujące w najbliższym czasie powiększyć rodzinę. Lek ma bowiem silne działanie teratogenne, a więc uszkadzające płód.

W przypadku trądziku grudkowo krostkowego i trądziku zaskórnikowo grudkowego leczenie będzie wyglądać podobnie.

Zobacz film: Uczulenia na kosmetyki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Trądzik grudkowy - dieta i pielęgnacja

Nie zawsze w przypadku trądziku grudkowego leki są konieczne. Jeśli problem nie jest zbyt nasilony, czasem wystarczy zmiana przyzwyczajeń. Nie należy wtedy spożywać ostrych, mocno przyprawionych potraw. Niektórzy twierdzą też, że słodycze mogą zaszkodzić kondycji skóry, jednak do tej pory nie zostało to udowodnione naukowo.

Do pielęgnacji skóry trądzikowej nie powinno się też stosować silnie wysuszających kosmetyków. Dobrze zadziałać mogą tylko te stosowane miejscowo, na największe zmiany. Cera powinna być odpowiednio nawilżona, trzeba jednak zadbać, by preparaty nie zatykały porów. Kosmetyki z alkoholem i innymi wysuszającymi substancjami mogą zwiększać łojotok, tak samo, jak wystawianie skóry na silne działanie promieni słonecznych. Kolejnym sposobem na to, jak leczyć trądzik grudkowy, jest regularne złuszczanie naskórka, głównie za pomocą peelingów. Zamiast tych mechanicznych z drobinkami, lepiej wybrać delikatny enzymatyczny, który nie nasili objawów, roznosząc bakterie na pozostałe obszary skóry.

Niewielki trądzik grudkowy można leczyć domowymi sposobami. Jednak gdy problem staje się wyjątkowo uciążliwy, należy udać się do dermatologa. Silny trądzik grudkowy to choroba skóry, dlatego tylko specjalista może znaleźć sposób na jego skuteczne zwalczenie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie