Leasing aut używanych ‒ czy jest opłacalny?

Kalkulator, ołówek, wyciąg z banku
Fot. sureeporn/ Getty Images
Leasing jest stosunkiem cywilnoprawnym, w ramach którego leasingobiorca obejmuje w posiadanie przedmiot leasingu od leasingodawcy. W zamian płaci na jego rzecz raty leasingowe. Leasing jest źródłem wielu korzyści finansowych i podatkowych.

Zawarcie umowy leasingu na auto używane jest bardzo proste. Wystarczy, że strony sprecyzują swoje prawa i obowiązki, przedmiot leasingu, czas trwania umowy leasingowej i sposób płacenia rat leasingowych.

Czy można wziąć w leasing używany samochód?

Oczywiście, że tak. Możliwy jest leasing samochodu używanego. Warunki , jakie musi w tym przypadku spełnić przyszły leasingobiorca, są mniej restrykcyjne niż przy leasingu nowego auta od dealera. Leasing na używane samochody, chociaż jest popularny dopiero od niedawna, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób docenia korzyści, jakie daje leasing auta. Używane pojazdy często są w niewiele gorszym stanie niż te nowe.

Jak wziąć leasing na używany samochód?

Leasing na używane auto sprowadza się zwykle do następujących działań:

· znalezienie wybranego modelu samochodu używanego,

· złożenie wniosku o przyznanie leasingu na auto używane,

· podpisanie umowy leasingowej

· zapłata za auto,

· wydanie przedmiotu leasingu,

· przystąpienie przez leasingobiorcę do płacenia rat leasingowych.

Leasing na samochód używany 10-letni , 15-letni itp. może być dokonany na dwa sposoby. Z pierwszym mamy do czynienia w sytuacji, gdy leasingodawca jest jednocześnie właścicielem pojazdu. Wówczas przy umowie leasingu auta używanego występują tylko dwie strony. Możliwe jest jednak nabycie auta w leasing od osoby, która sama nie świadczy leasingu, a jest jedynie właścicielem pojazdu. Wówczas finansowanie może być zapewnione przez podmiot trzeci, np. bank. W takim przypadku integralną częścią umowy leasingu jest trójstronna umowa kupna ‒ sprzedaży. Kolejność działań jest w tym wypadku następująca:

· zostaje podpisana trójstronna umowa kupna ‒ sprzedaży auta między leasingodawcą, leasingobiorcą i sprzedającym auto;

· leasingodawca (np. bank, firma leasingowa) podpisuje umowę leasingu z leasingobiorcą, który płaci pierwszą ratę leasingu;

· dotychczasowy właściciela auta wydaje dokumenty niezbędne do zarejestrowania pojazdu,

· po skutecznym zarejestrowaniu auta, firma leasingowa przekazuje środki do zapłaty na konto sprzedającego.

Taka procedura jest stosowana wtedy, gdy chodzi o leasing samochodu od osoby prywatnej .

Jakie są rodzaje leasingu samochodów używanych?

Leasing na samochód używany może być realizowany na różne sposoby, w zależności od przedmiotu i podmiotu leasingu. Z uwagi na to, kim jest leasingobiorca, wyróżnia się:

· leasing samochodów używanych dla osób fizycznych,

· leasing samochodów używanych dla nowych firm,

· leasing samochodów używanych dla firm z przynajmniej kilkuletnim stażem działalności.

Z uwagi na przedmiot leasingu wyróżnia się:

· leasing samochodów używanych dostawczych,

· leasing samochodów ciężarowych dostawczych,

· leasing używanych samochodów osobowych,

· Toyota leasing używane auta różnych modeli,

· Audi leasing używane auta różnych modeli,

· leasing aut używanych innych marek.

Z uwagi na to, kim jest leasingodawca, wyróżnia się:

· leasing konsumencki na auto używane,

· leasing pośredni auta używanego,

· leasing bezpośredni auta używanego.

Praktyka pokazuje, że wszystkie rodzaje leasingu są w ostatnim czasie popularne. W dobie rozwoju firm transportowych i branży spedycyjnej szczególnie rośnie popyt na leasing samochodów dostawczych używanych i leasing samochodów ciężarowych używanych.

Jakie są koszty, kiedy wybierzemy leasing używanego auta?

Leasing na auto używane jest dla wielu osób alternatywą dla kredytu na zakup samochodu. By ocenić, które rozwiązanie jest korzystniejsze, warto porównać koszty kredytu i leasingu samochodu używanego. Kalkulator potrzebny do takich obliczeń można znaleźć przy ofertach leasingu i w internetowych porównywarkach kredytów. Korzystniej wypadają koszty leasingu aut używanych. Kalkulator kosztów to jednak nie jedyne kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę. Warto wiedzieć, że leasingobiorca może raty leasingowe zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodu. Podobne korzyści finansowe daje leasing konsumencki samochodu używanego , który jest tańszy niż kredyt. Biorąc w leasing samochód używany, zyskuje zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. Leasing na używane auto to również dobre rozwiązanie, gdy przedsiębiorca rozpoczyna własną działalność, nie ma gotówki, ale i dobrej zdolności kredytowej, by uzyskać kredyt z banku. Dla wielu firm leasing używanych aut to nawet jedyna szansa na ich pozyskanie, a tym samym rozpoczęcie własnej działalności. Niektóre firmy rozpoczynają działalność dopiero wtedy, gdy dostaną leasing, dzięki któremu udaje im się nabyć samochód dostawczy używany .

Zobacz film: Raty kredytów podrożeją? 

Zobacz film: Raty kredytów podrożeją? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości