Pielęgnacja twarzy i ciała

Wyjątkowość oleju tamanu. "Ma mnóstwo właściwości, które powodują poprawę stanu skóry"

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:

Pielęgnacja skóry twarzy różnymi olejami staje się coraz bardziej popularna. W ostatnim czasie coraz głośniej jest o oleju tamanu, który ma w sobie mnóstwo składników odżywczych. O jego zaletach w Dzień Dobry TVN opowiedziała konsultanta ajurwedy i ekspertka jogi twarzy, Marta Kucińska.

Czym jest olej tamanu?

Źródeł pozyskiwania olejów, a co za tym idzie rodzajów olejów jest bardzo dużo. Ciężko jednak powiedzieć, który jest lepszy, a który gorszy, ponieważ każdy ma w sobie wiele właściwości i mnóstwo drogocennych składników. Choć do najpopularniejszych należą arganowy, kokosowy czy jojoba, to ostatnio coraz modniejszy staje się tamanu.

- On ma właśnie mnóstwo właściwości, które powodują poprawę stanu skóry , m.in. jest cudowny pod kątem trądziku - mówiła w Dzień Dobry TVN ekspertka.

Jest olejem znanym od tysiącleci, pozyskiwanym z pestek i orzechów drzewa tamanu. Pozyskuje się go głównie w południowej Azji, w Afryce oraz na wyspach pacyficznych.

- Wydłubuje się środek, suszy podobno nawet około miesiąca, aż miąższ nabierze brązowego koloru i wówczas tłoczy się go na zimno, bo wtedy olej nie traci swoich właściwości - tłumaczyła Marta Kucińska.

Zalety oleju tamanu

Olej tamanu cieszy się popularnością ze względu na silne właściwości antyseptyczne i antyoksydacyjne. Można go stosować w przypadku trudno gojących się ran, stanów zapalnych czy nawracającego trądziku . Poradzi sobie także z nawracającymi zaskórnikami. Silnie ogranicza również wydzielanie sebum. Idealny jest dla skóry tłustej, mieszanej.

- Ma dosyć specyficzny zapach, natomiast myślę, że tym można zapomnieć ze względu na jego działanie - co ciekawe - nie tylko bakteriostatyczne, a również przeciwwirusowe. To dzięki związkom, które występują właśnie w tej roślinie (...) cudownie sobie daje radę ze stanami zapalnymi. Ale ten olej jest takim bardzo bym powiedziała mocnym olejem. Czyli tutaj raczej go nie stosujemy w 100-procentowym stężeniu, tylko go mieszamy - doradzała konsultant ajurwedy.

Można go dodać np. do kremu albo używać punktowo na noc. Jeśli nie nakładamy makijażu, najlepiej wmasować olej dwa, maksymalnie trzy razy dziennie, przez kilka dni z rzędu, aż zauważymy efekty. Potem używać w zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania problemów skórnych czy procesów starzenia. Nie należy nakładać oleju pod makijaż, bo może zatkać pory . Poza tym wykonanie make-upu na tak tłustej skórze będzie bardzo trudne. Olej tamanu można także stosować raz dziennie – wieczorem i zostawiać na noc do wchłonięcia.

- Ten olej nie tylko będzie leczył ze stanów zapalnych (...), ale on przyspiesza niesamowicie również regenerację, gojenie - mówiła ekspertka jogi twarzy.

Marta Kucińska poleca pielęgnację i stosowanie go równocześnie z innym zabiegiem, np. masażem rollerem.

- Nawet 2, 3 minuty dziennie to już jest mega korzyść dla uwolnienia chociażby stresu z naszej twarzy. (...) Lepiej trochę niż nic, ale regularnie - dodała Marta Kucińska.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości