Najczęstsze błędy w pielęgnacji paznokci. Dermatolog ostrzega, do czego mogą doprowadzić

Monika Rogala
Na co chorują nasze paznokcie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przedłużanie paznokci za pomocą akrylu i lakiery hybrydowe to jedne z najpopularniejszych kosmetycznych trendów wśród kobiet. Jak wpływają na stan płytki? Na co się przez nie narażamy? Czym grozi niewłaściwa pielęgnacja? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dermatolog Monika Rogala.

Paznokcie - co spotyka je najczęściej?

Niepokojący stan paznokci bywa przyczyną wielu wizyt u dermatologa. Problem ten dotyczy w szczególności kobiet.

- Najczęściej pacjenci zgłaszają się z powodu mechanicznych urazów paznokci. Jest to związane nieodłącznie ze zbyt agresywną pielęgnacją. Hybrydy i paznokcie akrylowe powodują uszkodzenie, ale wtedy, kiedy są nieprawidłowo zakładane, na przykład zbyt mocno utwardzane lampami UV, również kiedy są nieprawidłowo zdejmowane. Lakier zrywany zbyt agresywnie powoduje uszkodzenie zewnętrznej warstwy płytki paznokcia - tłumaczyła Monika Rogala, dermatolog.

Choroby paznokci

Paznokcie, tak jak każda inna część ludzkiego organizmu, narażone są na choroby, jednak o ich leczenie dbamy rzadziej. To błąd, ponieważ ich zły stan może wskazywać na różne schorzenia, np. cukrzycę lub rozpoczynającą się łuszczycę.

- Najczęstszą chorobą, która występuje i w mechanicznych uszkodzeniach, i w chorobach ustrojowych, jest onycholiza, czyli odwarstwienie dystalnej, czyli końcowej płytki paznokcia od łożyska paznokcia. Tak jakby oddzieliła się nam płytka paznokciowa. W tym miejscu, jak widać, robi się taka "kieszonka", tam znajduje się powietrze, ale również bakterie, mikroorganizmy, z którymi się kontaktujemy - zaznaczyła specjalistka. - Dotyczy to osób, które często naginają paznokcie lub je moczą, np. sprzątaczkom, które mają do czynienia z detergentami. To właśnie powoduje oddzielenie się płytki paznokciowej, ale również w chorobach ogólnoustrojowych. Na przykład jest to objaw łuszczycy paznokci. Takie objawy często występują również w cukrzycy, w niedoborze żelaza czy nadczynności tarczycy - wyliczała Monika Rogala.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości