Zdrowie

Rozpoczęły się testy kliniczne szczepionki na raka piersi. "To może być prawdziwa forma profilaktyki"

Zdrowie

Autor:
Adam
Barabasz
Ruszają testy kliniczne szczepionki na raka piersi

W minionym roku 20 tys. Polek usłyszało diagnozę: rak piersi. Szczególnie niebezpieczny jest nowotwór potrójnie ujemny, który nie reaguje na dostępne terapie, a jedynym ratunkiem jest mastektomia. Teraz pojawiło się światełko w tunelu.

Szczepionka na raka piersi

Amerykańska agencja Food and Drug Administration (FDA) wydała zgodę na testy kliniczne szczepionki na raka piersi. Oznacza to, że wkrótce rozpocznie się faza badań na pacjentkach. Do tej pory preparat był podawany zwierzętom laboratoryjnym.

Naukowcy wierzą, że w przyszłości będzie to forma profilaktyki. W fazie badań specyfik będą otrzymywać pacjentki, którym udało się pokonać potrójnie ujemnego raka piersi. Ma być to sposób na zahamowanie nawrotów choroby. Natomiast, jeśli badania zakończą się sukcesem, szczepionki przeciwko rakowi będą podawane kobietom z grupy ryzyka np. nosicielkom mutacji genu BRACA1.

- W perspektywie mamy nadzieję, że to może być prawdziwa forma profilaktyki, którą będzie można podawać zdrowym kobietom, by zapobiec rozwijaniu się u nich potrójnie ujemnego raka piersi, nowotworu, na który mamy najmniej skuteczne metody leczenia - przekazał dr G. Thomas Budd z Cleveland Clinic's Taussig Cancer Institute.

Testy kliniczne szczepionki

Zakończenie testów klinicznych szczepionki na raka piersi jest planowane na wrzesień 2022. W tym czasie specyfik zostanie podany grupie 18-24 kobiet. Pacjentki otrzymają trzy dawki w odstępach 14 dni. Gdy lek okaże się bezpieczny, do badań zostanie włączona większa grupa pacjentek.

Potrójnie ujemny rak piersi dotyka od 12 do 15 proc. wszystkich pacjentek z nowotworem piersi. W ciągu pięciu lat od diagnozy umiera jedna czwarta pacjentek.

Zobacz wideo: Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi Rak piersi to wciąż jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Pacjentkom, które się z nim mierzą pomaga Centrum Profilaktyki Nowotworów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: choja / Getty Images

Pozostałe wiadomości