Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Zamknięcie i brak kontaktu z rówieśnikami wymuszone przez pandemię spowodowały, że w dzieciach kłębią się bardzo różne emocje, z którymi często nie umieją sobie poradzić. W ich okiełznaniu i nazwaniu może pomóc książka "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół". - To scenariusze do wykorzystania przede wszystkim przez nauczycieli i osoby, które pracują z dziećmi. Zaproponowane plany zajęć można przeprowadzić także podczas lekcji online - mówiła w Dzień Dobry TVN Sylwia Sitkowska, psycholożka, terapeutka, współautorka książki.
Choć szkoła jest dobrym miejscem, aby rozmawiać o emocjach, to trzeba podkreślić, że wiedzę o nich i o tym, jak sobie z nimi radzić dzieci czerpią przede wszystkim od rodziców. - Najlepszą formą pracy nad emocjami jest ich modelowanie, czy pokazywanie dziecku, jak sobie z nimi radzić - mówiła specjalistka.
Kiedy zacząć rozmowę o emocjach?
W ocenie Sylwii Sitkowskiej o emocjach trzeba rozmawiać z dzieckiem od samego początku. - Emocje determinują nasze zachowanie. Już noworodek potrafi okazać niezadowolenie, strach czy obrzydzenie. Zachęcam rodziców do tego, aby nazywali te emocje - mówiła. Niestety nie jest to takie proste, bo przez wiele lat o emocjach się nie mówiło. Zarówno od dorosłych, jak i od dzieci wymagało się tego, aby umiały je tłumić.
- W internecie krąży taki obrazek, na którym ktoś mówi do dziecka, że chce, aby wyrosło na asertywnego, odważnego dorosłego, ale teraz ma się nie odzywać. Z taką postawą to się nie uda. Aby dziecko stało się otwartym, przebojowym człowiekiem rodzic musi się trochę pomęczyć. Powinien więcej rozmawiać z dzieckiem, spędzać z nim więcej czasu - mówiła specjalistka.
Jak się tego nauczyć? Jak reagować, kiedy dziecko manifestuje swoje emocje? Jak należy się zachować w takich sytuacjach? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Jak mówić dziecku o śmierci? "Starałam się rozmawiać z wnuczką jak z dorosłą osobą"
- Dlaczego nie powinno się pocieszać płaczącej osoby? To jeden z częstych błędów
- Gdzie gromadzą się skrywane emocje? Ekspert odszyfrowuje mowę ciała
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN