Manicure hybrydowy od lat jest jedną z najpopularniejszych metod zdobienia paznokci. Klientki decydują się na niego przede wszystkim ze względu na trwałość wykonania oraz wyjątkowo naturalny efekt. Coraz częściej jednak słychać głosy przeciwników mówiące o szkodliwym wpływie hybrydy na płytkę paznokcia.
- Dowiedz się jak manicure hybrydowy wpływa na paznokcie. Czy naprawdę je niszczy?
- Poznaj sposoby na bezpieczne usunięcie hybrydy
- Zadbaj o regenerację zniszczonych i uszkodzonych paznokci
Czy hybryda niszczy paznokcie? Z pewnością nie jest dla nich obojętna, ale czy jej wpływ jest aż tak szkodliwy, że powinno się z niej zrezygnować na rzecz innych metod? Jaki wpływ ma wykonanie hybrydy na już zniszczone paznokcie i jak pielęgnować płytkę po usunięciu takiego manicure’u?
Czy hybryda niszczy paznokcie? Na czym polega ta metoda?
Manicure hybrydowy łączy w sobie manicure klasyczny z żelowym. Zaczyna się go od odpowiedniego przygotowania płytki paznokcia, czyli wyrównania jej brzegów, usunięcia skórek, a następnie zmatowienia i odtłuszczenia jej powierzchni. Matowienie odbywa się metodą ścierania płytki pilnikiem o odpowiedniej gradacji. Następnie na paznokcie nakładany jest lakier podkładowy, który potem utwardza się pod specjalną lampą UV. Kolejnym krokiem jest nałożenie specjalnego lakieru do hybrydy w wybrany kolorze, który należy utwardzić tą samą metodą, co lakier podkładowy. Na sam koniec nakłada się nabłyszczacz, którego wierzchnia warstwa jest delikatnie zmywana. Manicure hybrydowy potrafi przetrwać na paznokciach w nienaruszonym stanie nawet do 2 tygodni.
Zobacz też:
- Proste i modne zdobienia paznokci. Malowanie, wzorki czy ozdoby?
- Jak zrobić kocie oko na paznokciach krok po kroku?
- Frezarka do paznokci ‒ jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Wiele kosmetyczek zajmujących się profesjonalnym manicurem zapewnia o braku szkodliwości hybrydy na paznokcie pod warunkiem jej prawidłowego wykonania oraz odpowiedniego usunięcia. Wątpliwości budzi jednak sposób zmywania tego typu zdobienia, do którego używany jest drażniący i mocno wysuszający aceton . Szkodzi on nie tylko płytce, lecz także przylegającym do niej skórkom. Wiele osób za szkodliwą uważa również samą lampę do hybrydy, która emituje promieniowanie UVA, choć eksperci twierdzą, że jego dawka jest zbyt mała, aby wywołać skutki uboczne, jak fotostarzenie się skóry czy nawet zmiany nowotworowe.
Z pewnością można zgodzić się ze stwierdzeniem, że manicure hybrydowy niszczy paznokcie, jeśli jest nieprawidłowo wykonany . Największe problemy mogą wystąpić, gdy płytka paznokciowa zostanie zbyt mocno starta, przez co staje się wyjątkowo cienka, a także, gdy w salonie używa się słabej jakości lakierów. Problemy wywoła również niestaranne nałożenie kosmetyku, który po pewnym czasie może zacząć sam odpadać, silnie uszkadzając płytkę.
Lakier hybrydowy niszczy paznokcie także w momencie, gdy nie zostanie zmyty po zalecanych dwóch tygodniach. Prowadzi to bowiem do znacznego przesuszenia płytki. Z drugiej strony należy również pamiętać, że szkodzić będzie także zbyt częste wykonywanie tego typu manicure’u. Dlatego podstawą bezpiecznego wykonywania hybrydy są regularne przerwy połączone z odpowiednią pielęgnacją paznokci . Ogromną szkodę przyniesie również samodzielne zdejmowanie lakieru hybrydowego. Chociaż aceton silnie wysusza płytkę, zmywanie nim preparatów jest znacznie bezpieczniejsze niż ich odrywanie.
Trzeba także pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonywania manicure’u hybrydowego. Należą do nich urazy paznokci, szczególnie te skutkujące wyraźną nierównością płytki, wybroczynami i przebarwieniami, przerost i pogrubienie płytki, a także oddzielanie się jej od łożyska oraz wklęsłe paznokcie z wyraźnymi zagłębieniami. Nie powinno się też nakładać hybrydy na zniszczone paznokcie , ponieważ może ona nadwyrężyć, przesuszyć i dodatkowo uszkodzić płytkę.
Jak zregenerować zniszczone paznokcie po hybrydzie?
Dobrym sposobem na domową regenerację paznokci po hybrydzie jest regularne wcieranie w nie oliwki. Taką pielęgnację najlepiej zacząć od razu po usunięciu lakieru i powtarzać nawet kilka razy dziennie. Do tego celu można wybrać gotowe preparaty z drogerii lub przygotować taką odżywkę samodzielnie, np. na bazie oliwy z oliwek, dodając do niej witaminy, najlepiej E i B5, które wspomogą proces odbudowy i wzmacniania płytki. Inny sposób to stosowanie domowej maseczki na paznokcie stworzonej z połączenia oliwy z oliwek i cytryny. Oliwę należy podgrzać, a następnie wycisnąć do niej sok i wymieszać całość. W tak przygotowanej miksturze należy trzymać końcówki palców przez ok. 20 minut. Ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające krzem i cynk , np. rzodkiewkę, otręby pszenne, ziarna słonecznika, pestki dyni czy migdały. Można również wspomagać się suplementami zawierającymi te pierwiastki.
Panie preferujące profesjonalne metody mogą skusić się również na manicure japoński . Polega on na wcieraniu w płytkę specjalnej pasty z dodatkiem krzemionki, prowitaminy B5, witaminy A, pyłku pszczelego oraz keratyny.
Manicure hybrydowy niszczy paznokcie mniej niż inne metody trwałego zdobienia, np. popularne paznokcie żelowe, jednak nie jest dla nich obojętny. Dlatego warto zachować umiar i zadbać o właściwą regenerację płytki, by długo cieszyć się pięknymi dłońmi.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN