Arabski kohl, zwany inaczej kajalem, to tradycyjny arabski kosmetyk znany już od IV wieku p.n.e. Wyrabiany ze specjalnej mieszanki ziół, posiada intensywnie czarną barwę. Ten popularny kosmetyk do oczu ma również właściwości lecznicze: nawilża, przynosi ulgę, pomaga przy zapaleniu spojówek.
„Kohl” po arabsku i „kajal” w języku hindi to dwie nazwy tej samej substancji służącej do malowania oczu. Kosmetyk pozyskiwany z mieszanki ziół nadaje makijażowi niezwykłej wyrazistości, a znany był już w starożytnym Egipcie, by następnie rozpowszechnić się na Bliskim Wschodzie, w Azji, a także Afryce. Początkowo kohl nie był używany jako kosmetyk, ale jako substancja lecznicza mająca zbawienny wpływ na oczy. Do dziś jego właściwości zdrowotne wykorzystują mieszkańcy Bliskiego Wschodu, lecząc podrażnienia, alergie czy jęczmień.
Więcej:
- Biały tatuaż i tatuaż UV
- Frezarka do paznokci ‒ jak wybrać odpowiedni sprzęt?
- Makijaż permanentny brwi – metoda piórkowa czy pudrowa?
Czym jest arabski kohl?
Tradycyjny kohl do oczu jest całkowicie naturalną substancją, niezawierającą żadnych składników chemicznych. Do jego produkcji używa się mieszanki ziół oraz składników pochodzenia roślinnego, takich jak: kamfora, olejek migdałowy i rycynowy, róża, olejek z drzewa sandałowego, masło klarowane (ghee, ghi), krzew alstonia. Kajal stosowany był w starożytnym Egipcie, a następnie dotarł na Bliski Wschód, do Azji i Afryki. Początkowo używano go jedynie w celach leczniczych: do łagodzenia podrażnień oczu, likwidowania zaczerwienień, wspomagająco przy alergiach, jęczmieniu czy zapaleniu spojówek. Jego właściwości lecznicze wykorzystywane są także dziś, zwłaszcza w Afryce i krajach Bliskiego Wschodu. Kohl arabski zasłynął jednak najbardziej jako niezwykły kosmetyk do malowania oczu: rozjaśniania białka oka i nadawania ostrości kolorowi tęczówki dzięki działaniu na naczynia krwionośne (już po kilku minutach naczynia zwężają się). Użycie kajalu umożliwia uzyskanie niesamowitego efektu zwanego „smoky eyes”. Kohl stał się zamiennikiem zarówno kredek do oczu oraz eyelinerów, jak i cieni do powiek. Ten wielofunkcyjny i prosty w użyciu kosmetyk w postaci proszku lub pasty pozwala osiągnąć niezwykłe efekty, nie powoduje podrażnień ani alergii, a dodatkowo ma bardzo dobry wpływ na oczy. Uzyskany dzięki kajalowi rezultat jest trwały, a z uwagi na to, że kosmetyk jest też wodoodporny, utrzymuje się naprawdę długo. Oryginalny arabski kohl trudno dostać, przed zakupem warto upewnić się, czy to produkt bez szkodliwych dodatków (np. ołowiu).
Kohl w proszku, w paście – właściwości
Arabski kohl do oczu w proszku czy w paście jest nie tylko kosmetykiem pozwalającym na uzyskanie niesamowitych efektów, lecz także substancją leczniczą. Od wieków pomaga uporać się z dolegliwościami oczu, takimi jak podrażnienia czy zaczerwienienie. Dziś stosowany jest równie chętnie, zwłaszcza u dzieci. Sięgają po niego mieszkańcy Afryki i Bliskiego Wschodu, by leczyć jęczmień, a nawet zapalenie spojówek. Kajalem malowały się królowe arabskie, stosowano go także w obrzędach religijnych, wykorzystywali go również mężczyźni. Oryginalny arabski kohl wykonany jest jedynie ze składników o działaniu leczniczym, które stosowane są w medycynie Indii. Zalety kajalu to przede wszystkim:
- działanie nawilżające,
- ochrona oczu przed promieniami słonecznymi, pyłem i piaskiem,
- łagodzenie podrażnień oczu oraz zaczerwienień,
- działanie wspomagające przy jęczmieniu, zapaleniu spojówek,
- obkurczanie naczyń krwionośnych.
Panie, które decydują się na zastosowanie arabskiego kohla, muszą pamiętać, iż bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku może wystąpić delikatne łzawienie. Jest to normalna reakcja spowodowana oczyszczaniem się oka.
Jak wykonać makijaż kohlem w proszku lub paście?
Najczęściej spotykany kohl ma postać proszku, pasty lub sztyftu. Naukę nakładania czernidła najlepiej zacząć od prób ze sztyftem, którym należy posługiwać się podobnie jak tradycyjną kredką czy eyelinerem. Choć użycie kohla nie jest trudne, wymaga jednak pewnej wprawy i opracowania własnej metody. Kohl w proszku nanosi się na oczy przy pomocy specjalnej szpatułki, która wykonana jest z drewna lub szkła. Podobnie należy nakładać kajal w paście. Pierwszym krokiem jest nabranie pewnej ilości proszku na aplikator, a następnie strzepnięcie nadmiaru. Patyczek zawsze przykładamy do zewnętrznego kącika oka i rysujemy kreskę do wewnątrz. Podkreślenie dolnej powieki zmniejsza optycznie oko, nie jest więc wskazane u każdej kobiety. Kohl w paście można wykorzystać również jako cień do powiek, wystarczy nanieść go na powiekę i delikatnie rozprowadzić. Można łączyć go także z cieniami o innych kolorach. Panie lubiące efekt „smoky eyes” mogą uzyskać go, stosując kohl. Najpierw warto położyć na powieki bazę, a następnie narysować kreskę kajalem i rozetrzeć ją opuszkiem palca. Malowanie warto powtórzyć, po czym należy przejść do dolnej powieki, z którą postępuje się analogicznie. Jeśli chce się uzyskać efekt kociego spojrzenia, warto podkreślić również linię wodną. Należy pamiętać, że wewnętrzny kącik powinien pozostać jaśniejszy, a im bliżej zewnętrznego kącika, tym ciemniejszego tonu używamy. Kajal doskonale sprawdza się również jako kosmetyk do przygotowania makijażu na Halloween.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN