Moda i Uroda

Jak dobrać spódnicę góralską idealnie do swojej sylwetki?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk

Kwiaty to obecnie jeden z najmodniejszych wzorów na kobiecych ubraniach. To m.in. z tego powodu spódnica góralska cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród góralek. Nie bez znaczenia jest też to, że wręcz idealnie komponuje się z ramoneską czy czarnym żakietem.

Jedną z cech charakterystycznych obecnych czasów jest chęć powrotu do natury i życia zgodnego z jej rytmem. Zmęczeni pędem cywilizacji coraz chętniej wracamy do korzeni. Tendencja ta zauważalna jest także w modzie, poprzez odradzanie się motywów folkowych. Rosnąca popularność spódnicy góralskiej to jeden z przejawów tego zjawiska.

"Styl na wagę złota"

Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzieDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

Spódnica góralska – różne modele

Tradycyjny strój góralski damski składa się z koszuli, gorsetu i spódnicy. Dodatkowymi elementami są kierpce, kolorowa chusta na głowę i czerwone korale. Spódnica góralska zgodnie ze zwyczajem powinna być uszyta z wełny lub lnu. Jej charakterystyczną cechą są różnobarwne motywy kwiatowe. W wersji klasycznej jest długa, szeroka i mocno marszczona. To model, który pasuje do każdej figury. Rosnąca popularność motywów folkowych w modzie damskiej sprawiła, że spódniczka góralska pojawiła się w wielu fasonach. Tym samym może być ciekawym elementem wielu stylizacji, nie tylko regionalnych, ale także codziennych. Modne spódnice góralskie szyje się z różnych materiałów, niekoniecznie z wełny. Duży wybór sprawia, że łatwiej jest dobrać spódnicę góralską do swojej figury. Tym, co je łączy, jest bardzo modny motyw kwiatowy i bogata kolorystyka.

Długa spódnica góralska – klasyczna propozycja

Spódnica góralska długa jest najbliższa swojemu regionalnemu, tradycyjnemu pierwowzorowi. Modele proste są odpowiednie dla kobiet szczupłych, o chłopięcej budowie ciała i o tzw. figurze kolumny, w której ramiona są takiej samej szerokości jak biodra. Z kolei modele rozkloszowane, wycięte z koła i mocno marszczone, będą pasowały kobietom o budowie:

  • klepsydry – z wyraźnie zaznaczonym wcięciem w talii;
  • jabłka – charakteryzującej się obfitymi piersiami i wydatnym brzuchem;
  • gruszki – z szerokimi biodrami i małym biustem;
  • rożka – z mocno rozbudowanymi górnymi partiami ciała.

Fason rozkloszowany pomoże ukryć zbyt szerokie ramiona, wydatny brzuch i obfitą pupę. Jeśli spódnica ma wszyty pas – dodatkowo podkreśli wcięcie w talii. Należy jednak pamiętać, że zbyt szeroki pas nie prezentuje się ładnie na kobietach, które nie mają płaskiego brzucha. Podczas chodzenia i siedzenia ulega zagnieceniom i deformacjom. Jest to natomiast korzystne rozwiązanie w przypadku figury z mocno zaznaczonym wcięciem w talii. Spódnica góralska długa dobrze się komponuje z białymi i czarnymi topami oraz czerwonymi koralami.

Krótka spódnica góralska – współczesne modele

Tradycyjnie spódnica góralska była obligatoryjnie długa. Obecnie dostępne są także modele krótkie. Zazwyczaj rozkloszowane, marszczone i z warstwą tiulu pod spodem, który sprawia, że spódnica góralska krótka świetnie się układa. Góralska miniówka to idealna propozycja przede wszystkim dla kobiet młodych, szczupłych, o zgrabnych nogach. Można ją założyć na imprezę, ale może też być elementem codziennej kreacji. Bardzo dobrze komponuje się z ramoneską i długimi zamszowymi kozakami. To ciekawe uzupełnienie rockowego stylu. Spódnica góralska sięgająca kolan najczęściej jest wycięta z koła. Dobrze się układa, w talii ma pasek lub gumkę i jest obficie marszczona. Ten model jest świetny do tańczenia, zjawiskowo się prezentuje zwłaszcza w trakcie obrotów. To odpowiedni fason dla różnych typów sylwetki. Kobiety o figurze klepsydry mogą wybrać model z szerokim paskiem, aby podkreślić wcięcie w talii. Z kolei panie z obfitym brzuchem powinny raczej zdecydować się na cieńszy pasek, który nie tylko lepiej w tym przypadku wygląda, ale także jest wygodniejszy. Pasek w talii podkreśla wcięcie. Spódniczka góralska z tiulem to dobra propozycja dla kobiet o prostej budowie ciała – tzw. kolumny – które chcą optycznie poszerzyć linię bioder. Rozkloszowane spódnice góralskie do kolan dobrze się prezentują z monochromatycznymi topami i krótkimi żakietami.

Spódnica góralska dla dziewczynki

Góralskie motywy są obecne także w modzie dziecięcej. Spódnica góralska dla dziewczynki to dobra propozycja zarówno na co dzień, jak i jako element oryginalnego przebrania na bal karnawałowy. Krój spódnicy góralskiej dla dziewczynki jest taki sam, jak w przypadku spódnic dla dorosłych. To modele krótkie, rozkloszowane, marszczone, wykończone na górze paskiem. W folkowej stylizacji można je zestawiać z białymi koszulami i góralskimi kamizelkami oraz koralami. Na co dzień z kolei – z białymi bluzkami i krótkimi sweterkami. Spódnice góralskie są bardzo kolorowe, dlatego jest to dobra propozycja dla dziewczynki. Spódnica góralska to modny element kreacji. Można ją nosić zarówno na co dzień, jak i zakładać na specjalne wyjścia. Zdecydowane kolory tego typu spódnic są odpowiednie przede wszystkim na lato i jesień.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości