Droga Coco Chanel do sukcesu. Na jakim produkcie najbardziej się wzbogaciła?

Autor:
Justyna
Piąsta
Urodziny Coco Chanel
Urodziny Coco Chanel Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

140 lat temu urodziła się Coco Chanel, kobieta, która nie tylko zmieniła światową modę, ale też pojęcie tego, co obyczajne, a co damie nie przystoi. Do dziś jest ikoną - nie tylko mody, ale też kobiet wyzwolonych. O ciekawym życiu francuskiej projektantki opowiedział w Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

140. urodziny Coco Chanel

W sierpniu minęło 140 lat od narodzin Coco Chanel, a tak naprawdę Gabrielle Bonheur Chanel. Skąd się wziął jej przydomek Coco?

- Spieszę z wyjaśnieniem - zaczął Mateusz Hładki. - Ale po kolei. Kiedy zmarła jej mama, ojciec zdecydował się oddać ją i jej siostrę do sierocińca, do sióstr zakonnych. I tam odkrywają jej talent do szycia. Siostry zakonne uczą ją szyć i okazuje się, że naprawdę ma dryg. Kiedy opuszcza sierociniec, ima się różnych rzeczy, m.in. występuje w oberży, śpiewa, choć śpiewać nie potrafi. Ale czym nadrabia? Kostiumami. Sięga m.in. po krawaty, sama projektuje sobie charakterystyczne stroje i śpiewa bardzo często taką piosenkę "Kto widział Coco". I od tego tytułu zaczęto ją nazywać Coco Chanel - wyjaśnił dziennikarz.

Zanim została projektantką mody, była modystką, czyli robiła kapelusze.

- To były kapelusze słomkowe i ona je po prostu lekko ozdabiała. Kapelusze słomkowe raczej nie kojarzyły się z wielką modą, z belle époque. Ona stawiała na prostotę - przyznał Mateusz. - Wtedy na jej drodze, jeszcze jako młodziutkiej dziewczyny, pojawia się facet, w którym ona się zakochuje. (...) Namawia go, żeby pomógł jej otworzyć sklep z kapeluszami. On ją wyśmiał, ale finalnie pomógł. I wtedy ludzie się na to rzucili. Jej kapelusze były świetne. A potem jeszcze Coco sięgnęła po jersey i zaczęła robić wygodne ubrania - przyznał Hładki.

Słynne perfumy Coco Chanel

Coco wkroczyła też do świata zapachów. Jak powstały kultowe już Chanel numer 5?

- Na jej drodze stanął Ernest Beaux, czyli nos, to ktoś taki, kto właśnie komponuje zapachy, dobiera nuty zapachowe. On jej zaproponował kilka zapachów i ponumerował je od 1 do 5. Jeszcze trzy od 20 do 22. I ona początkowo sięgnęła po te 22, ale potem uznała jednak, że próbka numer 5 najbardziej jej się podoba. I tak powstały słynne perfumy Chanel numer 5 - przyznał Mateusz.

- Czy wiecie, że zarobiła na tym najwięcej pieniędzy, na Chanel numer 5? Najbardziej się wzbogaciła. A pierwsze 100 flakonów po wyprodukowaniu tego zapachu rozdała rodzinie i przyjaciołom. To też piękny gest - dodała Dorota Wellman.

Coco Chanel zmarła bezdzietnie. Odeszła 10 stycznia 1971 roku. - Kiedy była pytana o to, dlaczego nie ma dzieci, takie niedyskretne pytanie już wtedy zadawano, mówiła, że "moim dzieckiem jest mój dom mody i to jest moje potomstwo, które zostawiam światu". Jak widać, potomstwo ma się dobrze, żyje i rośnie - podsumował Marcin Prokop.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości