Droga Coco Chanel do sukcesu. Na jakim produkcie najbardziej się wzbogaciła?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Urodziny Coco Chanel
Urodziny Coco Chanel
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.
140 lat temu urodziła się Coco Chanel, kobieta, która nie tylko zmieniła światową modę, ale też pojęcie tego, co obyczajne, a co damie nie przystoi. Do dziś jest ikoną - nie tylko mody, ale też kobiet wyzwolonych. O ciekawym życiu francuskiej projektantki opowiedział w Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

140. urodziny Coco Chanel

W sierpniu minęło 140 lat od narodzin Coco Chanel, a tak naprawdę Gabrielle Bonheur Chanel. Skąd się wziął jej przydomek Coco?

- Spieszę z wyjaśnieniem - zaczął Mateusz Hładki. - Ale po kolei. Kiedy zmarła jej mama, ojciec zdecydował się oddać ją i jej siostrę do sierocińca, do sióstr zakonnych. I tam odkrywają jej talent do szycia. Siostry zakonne uczą ją szyć i okazuje się, że naprawdę ma dryg. Kiedy opuszcza sierociniec, ima się różnych rzeczy, m.in. występuje w oberży, śpiewa, choć śpiewać nie potrafi. Ale czym nadrabia? Kostiumami. Sięga m.in. po krawaty, sama projektuje sobie charakterystyczne stroje i śpiewa bardzo często taką piosenkę "Kto widział Coco". I od tego tytułu zaczęto ją nazywać Coco Chanel - wyjaśnił dziennikarz.

Zanim została projektantką mody, była modystką, czyli robiła kapelusze.

- To były kapelusze słomkowe i ona je po prostu lekko ozdabiała. Kapelusze słomkowe raczej nie kojarzyły się z wielką modą, z belle époque. Ona stawiała na prostotę - przyznał Mateusz. - Wtedy na jej drodze, jeszcze jako młodziutkiej dziewczyny, pojawia się facet, w którym ona się zakochuje. (...) Namawia go, żeby pomógł jej otworzyć sklep z kapeluszami. On ją wyśmiał, ale finalnie pomógł. I wtedy ludzie się na to rzucili. Jej kapelusze były świetne. A potem jeszcze Coco sięgnęła po jersey i zaczęła robić wygodne ubrania - przyznał Hładki.

Słynne perfumy Coco Chanel

Coco wkroczyła też do świata zapachów. Jak powstały kultowe już Chanel numer 5?

- Na jej drodze stanął Ernest Beaux, czyli nos, to ktoś taki, kto właśnie komponuje zapachy, dobiera nuty zapachowe. On jej zaproponował kilka zapachów i ponumerował je od 1 do 5. Jeszcze trzy od 20 do 22. I ona początkowo sięgnęła po te 22, ale potem uznała jednak, że próbka numer 5 najbardziej jej się podoba. I tak powstały słynne perfumy Chanel numer 5 - przyznał Mateusz.

- Czy wiecie, że zarobiła na tym najwięcej pieniędzy, na Chanel numer 5? Najbardziej się wzbogaciła. A pierwsze 100 flakonów po wyprodukowaniu tego zapachu rozdała rodzinie i przyjaciołom. To też piękny gest - dodała Dorota Wellman.

Coco Chanel zmarła bezdzietnie. Odeszła 10 stycznia 1971 roku. - Kiedy była pytana o to, dlaczego nie ma dzieci, takie niedyskretne pytanie już wtedy zadawano, mówiła, że "moim dzieckiem jest mój dom mody i to jest moje potomstwo, które zostawiam światu". Jak widać, potomstwo ma się dobrze, żyje i rośnie - podsumował Marcin Prokop.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana