Naukowcy wskazali kolejne powikłanie po COVID-19. Ozdrowieńcy mogą mieć twarzową ślepotę

Autor:
mm/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Niebezpieczne powikłania po przejściu COVID-19?
Niebezpieczne powikłania po przejściu COVID-19?Dzień Dobry TVN/x-news
wideo 2/4

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może prowadzić do wielu poważnych powikłań, w tym także do prozopagnozji, czyli utraty zdolności rozpoznawania twarzy osób z bliskiego otoczenia. Udowadniają to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Darthmouth College w USA. Zespół ekspertów przywołał przypadek 28-letniej pacjentki, która w następstwie infekcji była w stanie poznawać członków rodziny jedynie po głosie.

COVID-19 może prowadzić do twarzowej ślepoty

Z powikłaniami po COVID-19 zmagają się miliony ludzi na świecie. Naukowcy z Darthmouth College w USA pochylili się nad jednym z wielu następstw choroby. Na łamach magazynu naukowego "Cortex" opisali przypadek 28-letniej Annie, która po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 przestała rozpoznawać twarze bliskich. U kobiety stwierdzono trwałą prozopagnozję, nazywaną twarzową ślepotą. Diagnoza wykazała też wyraźne ubytki w orientacji przestrzennej.

Jak czytamy na tvn24.pl, po uzyskaniu negatywnego wyniku testu 28-latka spotkała się z rodziną w restauracji. Ojciec musiał ją zawołać, inaczej nie byłaby w stanie go rozpoznać.

- To było tak, jakby głos mojego taty dochodził od obcej twarzy - wyznała kobieta.

Specjalistyczne testy potwierdziły obecność zaburzenia. Naukowcy pokazali Annie 60 zdjęć sławnych osób, które znała. Udało jej się zidentyfikować tylko 29% z nich (przeciętny wynik zdrowej osoby to 84%).

Powikłania neurologiczne po COVID-19

Naukowcy nie poprzestali na analizie jednego przypadku. Jak czytamy na tvn24.pl, przeprowadzili ankiety wśród 54 ochotników, którzy przeszli tak zwany "długi covid". Okazało się, że większość badanych narzekała na różnego typu zaburzenia zdolności poznawczych.

- Jedno z wyzwań, z którymi musieli się mierzyć pacjenci, była trudność z wyobrażeniem sobie rodziny i przyjaciół. Często słyszymy o tym od osób z prozopagnozją. Nasze badanie podkreśla znaczenie zaburzeń percepcji związanych z rozpoznawaniem twarzy, które mogą być powodowane przez COVID-19. Ludzie powinni być ich świadomi. Szczególnie dotyczy to lekarzy i innych pracowników medycznych - zauważył prof. Brad Duchaine z Dartmouth College.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:mm/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: william87/Getty Images

Pozostałe wiadomości