Coraz więcej restauracji wymaga od gości paszportu covidowego

Paszport covidowy
LEREXIS/Getty Images
Niektórzy restauratorzy w Polsce chcą weryfikować klientów restauracji. Bez tzw. paszportu covidowego nie będzie można wejść do wielu lokali gastronomicznych. Konieczne będzie potwierdzenie stanu zdrowia.

Paszport covidowy przed wejściem do restauracji

Rośnie lista lokali, które przed wejściem do środka żądają od klientów dobrowolnego okazania paszportu covidowego. Ma potwierdzić szczepienie, status ozdrowieńca lub negatywny wyniku testu na obecność COVID-19. W Warszawie do listy lokali gastronomicznych, które wprowadziły tę zasadę, dołączyły Yatta Ramen, Joel Sharing Concept, Peaches Gastro Girls i Spatif.

Dieta po covidzie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jednym z pierwszych lokali, który postanowił weryfikować informacje o zdrowiu swoich klientów był warszawski Der Elefant. Ta zasada funkcjonuje tam od 1 października.

Restauratorzy wyjaśniają, dlaczego chcą sprawdzać paszporty covidowe

Restauracje, które dopiero wprowadzają weryfikację paszportów covidowych przed wejściem, również od razu spotykają się z krytyką i zarzutem "segregowania gości na lepszych i gorszych". Podejście do sytuacji z punktu widzenia restauratorów wyjaśnił w rozmowie z Ouichef Łukasz Lubaszka, właściciel warszawskiego Spatifu:

Nie dezawuujmy pojęć. To ubliżające wobec ofiar segregacji. Fakt, że ktoś nie będzie mógł zjeść lub wypić w Spatifie, nie oznacza, że jest segregowany jako osoba, ze względu na cechę jaką posiada, tylko ze względu na sposób, w jaki się zachowuje 

Właściciel Yatta Ramen, Marcin Wojtasik, w rozmowie z Ouichef powiedział również:

Nasi goście to przede wszystkim odpowiedzialni ludzie i przyjęli tą decyzję "na plus". Rząd nie ma odwagi wprowadzić takich radykalnych ograniczeń dla niezaszczepionych osób. Powinniśmy wprowadzać je sami, bo to ma sens. Mam nadzieję, że inne restauracje też to wprowadzą.

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: Ouichef.pl, gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: LEREXIS/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości