Newsy

Polski lek na COVID-19 nie przeszedł badań klinicznych. Inwestorzy wyprzedają akcje lubelskiej spółki

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
strefainwestorow.pl, money.pl
Aleksandr Zubkov/Getty ImagesLek na COVID-19

Lek na COVID-19 wyprodukowany przez Biomed Lublin miał być przełomowym, a jednocześnie niezwykle dochodowym odkryciem. Preparat, który mógł zmienić oblicze walki z pandemią, nie przeszedł pomyślnie badań klinicznych. Spółka biotechnologiczna ze wschodu Polski odnotowała spadek cen akcji, nie zamierza jednak zupełnie rezygnować z pracy nad projektem. Przekonują o tym jej przedstawiciele.

Lek Biomedu nie przeszedł badań klinicznych

Lek Biomedu Lublin produkowany z osocza ozdrowieńców stanowił obietnicę poprawy sytuacji pandemicznej w Polsce i na świecie. Praca nad realizacją przełomowego projektu przypadła w udziale aż trzem podmiotom, a deklaracje przedstawicieli lubelskiej spółki dawały nadzieję na gwałtowne zmiany w systemie leczenia osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Za sprawą podniosłych zapowiedzi, istotnie wzrosła także wartość akcji Biomedu. Hossa nie potrwała jednak długo, przerwały ją wyniki testów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie.

Przedstawiciele spółki oznajmili, że lek na COVID-19, który jeszcze we wrześniu 2020 r. wydawał się być przełomowym odkryciem w walce z pandemią, nie przeszedł pomyślnie badań klinicznych. Nie oznacza to jednak, że prace nad projektem zostaną przerwane. W komunikacie giełdowym Biomed Lublin zapewnił, że jest gotów na kontynuację współpracy w ramach konsorcjum lub w innej formie jako dostawca technologii i produktu do dalszych testów. 

Zobacz wideo: Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaProf. dr hab. n. med. Krzysztof Filipiak o lekach na COVID-19
Dzień Dobry TVN

Biomed odnotowuje straty

Niekorzystny wynik badań przeprowadzonych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie przełożył się na gwałtowny spadek kursu spółki. Komunikat o niepowodzeniu prac nad polskim lekiem na COVID-19 wywołał natychmiastową reakcję inwestorów, akcje Biomedu Lublin na warszawskiej giełdzie potaniały o ponad 25 proc

Lubelska spółka biotechnologiczna angażuje się również w realizację innych projektów. Obok leku na COVID-19, który jak dotąd nie przyniósł jej przedstawicielom oczekiwanych zysków, na liście produktów opracowywanych przez Biomed można wymienić między innymi szczepionkę przeciwgruźliczaą BCG 10 oraz lek Onko BCG.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: strefainwestorow.pl, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Zubkov/Getty Images

Pozostałe wiadomości