Koronawirus

V fala pandemii. Darmowe testy i krótsza kwarantanna. Co jeszcze się zmieni?

Koronawirus

Aktualizacja:
Autor:
Jola
Marat
Źródło:
gazeta.pl
Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej

Kwarantanna będzie trwała 7 dni. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Decyzja ma związek z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach. To jedna z nowych zasad obowiązujących w V fali pandemii.

Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw. Praca zdalna w urzędach i testy w aptekach

Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem praca zdalna w urzędach administracji publicznej lub jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym będzie wprowadzona do 28 lutego. Z przepisów wyłączone zostały sądy, prokuratury oraz uczelnie.

W rozporządzeniu znalazł się też zapis o tym, że testowanie na obecność koronawirusa będzie się mogło odbywać w aptekach. Apteki będą mogły wystawiać zlecenia na test, a także będą mieć uprawnienia, by przekazać informacje o wyniku do Krajowego Rejestru Pacjentów. Zmianę zapowiadał wcześniej wiceminister zdrowia.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Od kiedy darmowe testy na COVID-19 w aptekach?

Darmowe testy na COVID-19 będą dostępne w aptekach od 27 stycznia 2022 roku. Będą to testy antygenowe, których wykonanie zajmuje 15 minut. Jak powiedział premier: "Jeżeli będzie poczucie niepełnego komfortu, to testowanie będzie prowadzone w oddzielnych godzinach, są też apteki, które mają oddzielne wejścia. To kwestia organizacji na poziomie apteki".

Kwarantanna 7 dni (COVID-19) - od kiedy obowiązuje w Polsce?

25 stycznia 2022 roku w życie wejdzie również krótsza kwarantanna. Wynosić ona będzie teraz jedynie 7 dni. Ma to zapobiec paraliżowi gospodarki i będzie dotyczyć osób, które były narażone na zakażenie. Oznacza to, że osoby, które miały kontakt z osobą chorą na koronawirusa będą musiały odbyć kwarantannę nie 14, a 7-dniową. 

Zmiany w walce z koronawirusem - konferencja prasowa

Premier na konferencji 21.01 poruszył dwa tematy - związany z koronawirusem oraz korektami w ramach Polskiego Ładu.

- V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń - rozpoczął konferencję premier Mateusz Morawiecki.

Następnie szef rządu poinformował, jakie zmiany zostaną wprowadzone w najbliższym czasie.

- Dzisiaj po RZZK zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z wirusem. Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni - powiedział oraz dodał, że od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. - Zwiększamy możliwości testowania. Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów - stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można - powiedział premier. Przedstawił także zmiany w opiece zdrowotnej dla zakażonych osób powyżej 60. roku życia. - Najbardziej narażeni są nasi seniorzy. Dlatego dla osób powyżej 60 r. ż. wdrażamy nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie, będzie mógł w ciągu 48h, być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu.

Wprowadzono także zmianę w długości trwania kwarantanny. - Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. - poinformował. Zmiany mają obowiązywać od poniedziałku, 24 stycznia 2022 r.

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady:

  • od 27 stycznia darmowe testy w aptekach: darmowe, bez skierowania, wpisywane do systemu EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski)
  • zalecenie pracy zdalnej,
  • każdy pacjent powyżej 60. roku życia, po uzyskaniu pozytywnego testu na COVID-19, w ciągu 48 h będzie mógł mieć domową wizytę lekarską,
  • okres przebywania na kwarantannie zostanie skrócony do 7 dni.

Koronawirus w Polsce - statystyki z 24 stycznia 2022

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia 819 306 osób jest objętych kwarantanną. Resort poinformował też o 29 100 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Zobacz także:

Autor:Jola Marat

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Pozostałe wiadomości