Koronawirus

Jaki poziom przeciwciał chroni przed COVID-19? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Koronawirus

Po przechorowaniu COVID-19 organizm wytwarza przeciwciała, które chronią przed ponowną infekcją. Jaka ich wartość daje nam gwarancję, że nie zachorujemy i możemy się czuć bezpiecznie? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Jaki poziom przeciwciał chroni przed zakażeniem?

Organizm osoby, która chorowała na COVID-19 wytwarza przeciwciała. To specyficzne komórki, które chronią przed kolejnym zakażeniem. Jeden z naszych widzów pyta, jak liczba przeciwciał daje gwarancję, że nie złapiemy wirusa po raz drugi? Ile to jest dużo przeciwciał, średnio i mało? Przy jakiej ilości szczepienie jest konieczne? Odpowiedzi udzielił mu dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Nie wiemy, jaki poziom przeciwciał chroni przed zakażeniem. Jedynym miernikiem mogą być badania. Jeśli jest to test ilościowy, którego próg wykrywalności wynosi 1, to jeśli ktoś uzyska wynik 10, to ma niewiele przeciwciał, jeśli 100 - ich poziom jest umiarkowany, 1000 - dobry. Wynik na poziomie 10 tysięcy mówi, że ich stężenie jest bardzo wysokie. Czy na tej podstawie, np. u pacjenta z przeciwciałami na poziomie 200 możemy odroczyć szczepienie? Tego niestety powiedzieć nie możemy - wyjaśniał dr Grzesiowski.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".

Przeciwciała - co to jest?

Przeciwciała to komórki wydzielane przez układ odpornościowy. Ich zadaniem jest ochrona przed zagrożeniem. Warto jednak pamiętać, że ich poziom rośnie nie tylko przy infekcjach wirusowych czy bakteryjnych. Zdarza się, że wysokie stężenie przeciwciał w organizmie jest objawem, np. choroby autoimmunologicznej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Czy poród przez cesarskie cięcie zwiększa ryzyko alergii u dziecka? "Taki maluch styka się zupełnie innymi bakteriami"

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 22 kwietnia

Polski ekspert apeluje: "Maseczki na zewnątrz nie są potrzebne; skupmy się na miejscach, gdzie wirus jest"

Pozostałe wiadomości