Przełom grudnia i stycznia to dla wielu z nas wyjątkowy czas. Najpierw obchodzimy święta, następnie oczekujemy przyjścia nowego roku. To właśnie z sylwestrem i Nowym Rokiem wiąże się wiele przesądów, które mają przynieść nam wiele szczęścia w nadchodzącym czasie. W końcu każdy z nas oczekuje, że przyszły rok będzie o wiele lepszy niż ten, który dobiega końca. Jakie przesądy sylwestrowe mają na celu zapewnienie nam szczęścia?
Co robić, a czego unikać w sylwestra i Nowy Rok? Dlaczego przesądy sylwestrowe nie pozwalają na pranie i sprzątanie? Sprawdź, które z tych przesądów są najciekawsze i które z nich mają zagwarantować powodzenie w nadchodzącym roku.
Świętowanie Nowego Roku – skąd wziął się ten zwyczaj?
Huczne obchody Nowego Roku mogą mieć różne źródła. Niektórzy historycy wskazują na to, że początków zabaw sylwestrowych i noworocznych można doszukiwać się w biesiadach starożytnych. Chodzi tutaj głównie o bachanalia, które miały na celu odstraszenie złych duchów zagrażających nie tylko szczęściu, ale także i życiu. Odpędzając złe moce, głośno krzyczano, rozpalano ogniska i hałasowano.
Drugą prawdopodobną podstawą do dzisiejszego świętowania nadejścia nowego roku są wydarzenia, jakie miały mieć miejsce na przełomie 999 i 1000 roku naszej ery. To właśnie wtedy, za panowania papieża Sylwestra II, miał nastąpić koniec świata. Kiedy jednak ten moment nie nadszedł, ludzie zaczęli wychodzić na ulice, tańczyć i świętować, wznoszono też liczne toasty. Dlatego właśnie tę sytuację uznaje się za inaugurację imprez sylwestrowych, jakie znamy dzisiaj.
W obu przypadkach można dopatrywać się też chęci oddalenia od siebie złego losu – w pierwszym przypadku złych mocy i demonów, w drugim rychłego nadejścia końca świata. To mogło być podstawą ku temu, by powstały liczne przesądy sylwestrowe i noworoczne.
Przesądy sylwestrowe w Polsce
Jak się okazuje, dawniej to właśnie w sylwestra wróżono przyszłość. W szczególności dotyczyło to przyszłego zamążpójścia. Dzisiaj tego rodzaju zabawy odbywają się w czasie Andrzejek. Wróżby i zabawy miały zapewnić też powodzenie i szczęście w nowym roku. Przesądy sylwestrowe dzisiaj po części nawiązują do dawnych wierzeń. Bardzo popularne są obecnie przesądy sylwestrowe związane ze sprzątaniem. Chodzi o to, aby nie podejmować żadnych czynności związanych z czyszczeniem domu, np. myciem naczyń, odkurzaniem czy praniem, gdyż w ten sposób możemy „wyczyścić” szczęście i nadchodzący rok będzie dla nas smutny.
Dostatek na cały zbliżający się rok może zapewnić też pełna lodówka lub spiżarnia. Dlatego tuż przed zabawą sylwestrową warto zadbać, aby niczego w naszym domu nie zabrakło. Inny przesąd mówi o tym, że obfitość jedzenia na następny rok przyniesie nam spróbowanie wszystkich potraw serwowanych w czasie zabawy sylwestrowej. Szczęście i dostatek możemy też wpuścić do naszego domu, otwierając na oścież okno, kiedy wybije północ. Przed sylwestrem warto pomyśleć o doprowadzeniu do końca wszystkich swoich zobowiązań wobec innych osób, szczególnie finansowych. To pozwoli nam nie tylko spokojnie bawić się, ale także ma zapewnić dostatek w nowym roku i brak problemów materialnych. W pozbyciu się kłopotów i w „czystym” wejściu w Nowy Rok może pomóc spisanie swoich problemów na czerwonej kartce (należy spisać wszystkie problemy z mijającego roku) i spalenie ich w czasie ostatniej nocy w roku.
Sylwestrowe zabawy i przesądy dotyczą również panien na wydaniu. W tym dniu kobieta, która chce wyjść za mąż, może usłyszeć imię swojego przyszłego męża zaraz po wybiciu północy. Powodzenie na sylwestrowej zabawie ma natomiast zapewnić mak wsypany do butów. Szczęście w miłości i szansę na poznanie wymarzonego partnera już w czasie zabawy sylwestrowej ma też gwarantować ubranie w tę noc nowej bielizny.
Jakie są najpopularniejsze przesądy sylwestrowe na świecie?
Nie tylko w Polsce popularne są przesądy związane z nadejściem nowego roku. Na całym świecie w tym dniu różni ludzie na swój sposób próbują przywołać szczęście. W Hiszpanii bardzo częstym zwyczajem jest zjedzenie dwunastu winogron w rytm wybijanej na zegarze północy i wypowiadanie życzeń, które mają się spełnić. Hiszpanom pomyślność materialną ma przynieść wrzucenie złotej biżuterii do kieliszka z szampanem, którym wznosi się toast noworoczny.
W Brazylii w czasie świętowania Nowego Roku wypada założyć białe ubranie. Ma to zagwarantować spokój i szczęście w kolejnych miesiącach. Popularnym zwyczajem jest wrzucanie białych kwiatów do morza – to ofiara dla bogini Yemanji. Ten gest ma przynieść pomyślność w przyszłości.
Kolor czerwony gwarantuje szczęście Włoszkom. Dlatego w tym dniu ubierają one czerwoną bieliznę. Daniem, które ma przynieść szczęście Włochom, jest natomiast zupa z soczewicy.
Zobacz też:
- Wypatruj korzystnych znaków. Czym jest dobry omen?
- Horoskop na święta i sylwestra. Numerolog radzi, na co warto uważać
- Jakie obostrzenia będą obowiązywały w sylwestra?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Aja Koska