Zespół Franz Ferdinand o latach spędzonych na scenie. "Kiedy zaczynaliśmy, byliśmy spłukani"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Franz Ferdinand: „To, czym my się zajmujemy jest przywilejem”
Franz Ferdinand: „To, czym my się zajmujemy jest przywilejem”
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Dzień Polskiej Muzyki
Dzień Polskiej Muzyki
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Muzyka inspirowana naturą
Muzyka inspirowana naturą
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Utworem "Take me out" kilkanaście lat temu pobili serca milionów fanów na całym świecie i szturmem zdobyli listy przebojów. Pochodzący z Glasgow zespół Franz Ferdinand właśnie wydał album z największymi hitami.

Zespół Franz Ferdinand

Franz Ferdinand to szkocki zespół pochodzący z Glasgow wykonujący indie rock. Liderem zespołu jest wokalista i gitarzysta Alex Kapranos, autor niemal wszystkich tekstów piosenek formacji oraz skomponowanej do nich muzyki. W rozmowie z Gabi Drzewiecką Alex i muzyk Bob Hardy opowiedzieli o latach współpracy. Jak przyznali, mają swoich osobistych testerów muzyki.

Mamy treserów muzyki. Moje bratanice i mama. Mama jest w tym najlepsza. Ona nie ma pojęcia, co jest na czasie, ona rozpoznaje dobrą muzykę, gdy ją usłyszy. Jeśli zrobisz coś totalnie modnego, ale bez dobrego brzmienia, od razu ci to powie. Mogę ufać jej opinii, bo nie ma tam żadnej ściemy 
- powiedział Alex Kapranos, wokalista, muzyk.

Za datę powstania zespołu przyjmuje się rok 2001. Od tego czasu grupa przechodziła wiele zmian. Obecnie miejsce perkusisty zajęła kobieta Audrey Tait. - To, że Audrey jest kobietą, nie miało dla nas żadnego znaczenia przy wyborze. Ona po prostu jest świetną perkusistką. Gdy szukaliśmy kogoś nowego, usiedliśmy i zastanawialiśmy się, kto jest najlepszym perkusistą w Glasgow, zadzwoniliśmy do Audrey i zapytaliśmy, czy jest wolna po południu. Ona powiedziała, że może wpaść o 6, od razu się okazało, że do nas pasuje - powiedział Bob Hardy.

Kariera, koncerty i sława – najtrudniejsze wyzwania

Trasy koncertowe, tłumy fanów i wielki stres. Tak przez lata wyglądał każdy miesiąc muzyków. Jakie wyzwania były najtrudniejsze?

- Przez lata uczysz się, jak sobie z tym radzić, uczysz się szanować granice drugiej osoby. Dajesz ludziom trochę prywatności. – powiedział Bob. - Coś, czego ja się nauczyłem, nawet jak pojedziesz gdzieś, gdzie jest morze alkoholu, nie musisz wszystkiego wypić. To nie jest obowiązkowe, ale nikt ci tego nie mówi. Kiedy zaczynaliśmy, byliśmy spłukani, nie mieliśmy pieniędzy. Kiedy na backtage'u stał alkohol, myślałem, lepiej szybko go wypijmy, zanim kto to zabierze. Takie podejście się utrzymywało jakiś czas, ale w końcu nam przeszło i dlatego wciąż gramy razem.

Muzycy znani są z tego, że nie narzekają. Nigdy nie marudzą i nie skarżą się na pracę. Występy na scenie traktują jako przywilej.

- Pracowałem na zmywaku, byłem kurem, dostawcą, barmanem, nawet spawaczem. Gdybym wykonywał którąkolwiek z tych prac i usłyszał gościa z zespołu narzekającego jakie ciężkie ma życie, powiedziałbym, zamknij się, twoje życie jest wspaniałe. To, czym my się zajmujmy, jest prawdziwym przywilejem – podsumował Alex.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Gabi Drzewiecka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana