Gwiazdy

Tina Turner sprzedała prawa do swojej muzyki i wizerunku. Kwota jest zawrotna

Gwiazdy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl
Tina Turner
Najnowsze informacje ze świata gwiazd
Najnowsze informacje ze świata gwiazd

Tina Turner sprzedała wytwórni BMG wszystkie prawa do swojej twórczości i wizerunku. Według ekspertów cytowanych przez CNN mogła zarobić na tej transakcji 50 mln dolarów.

Tina Turner sprzedała prawa do dorobku muzycznego

Ostateczna kwota transakcji jest tajemnicą, ale, jak podają światowe media, w tym BBC, które powołało się na źródła w przemyśle muzycznym - mogła otrzymać nawet 50 milionów dolarów. W pakiecie z prawami do dorobku muzycznego znalazły się również te do wizerunku ikony muzyki rock and roll.

- Do tej pory każdy utwór puszczany w przestrzeni publicznej, każde wykorzystywanie jej twarzy, nazwiska monetyzowało się i ona dostawała za to pieniądze, ale teraz już tak nie będzie. Jej sztab podjął decyzję, aby sprzedać prawa i do wizerunku, i do jej twórczości firmie BMG. Sprzedała je za 50 milionów dolarów, jak sama przyznaje, po to, aby mieć spokojną starość. Oznacza to, że BMG zyskuje prawa do całej jej twórczości, wizerunku, nazwiska – mówiła w Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk-Popińska.

81-letnia Turner podczas swojej kariery sprzedała ponad 100 mln płyt. Piosenkarka w 2009 roku ogłosiła przejście na emeryturę i nie wydaje kolejnych utworów. Jej dorobek stale cieszy się popularnością, a część jej utworów uznanych jest już za kultowe.

Szef wytwórni BMG Hartwig Masuch podkreślił, że są zaszczyceni możliwością zarządzania interesami muzycznymi i komercjalnymi Tiny Turner. Zwrócił uwagę, że wytwórnia zamierza skupić się przede wszystkim na docieraniu z muzyką gwiazdy do nowych pokoleń słuchaczy, wprowadzając ją na platformy udostępniające muzykę w sieci oraz na portale społecznościowe takie jak TikTok.

Umowa Tiny Turner z BMG i Warner Bros

W ramach umowy wytwórnia BMG nabyła łącznie prawa do dorobku muzycznego, nazwiska Tiny Turner, wizerunku oraz pochodnych, które mogłyby być wykorzystywane w przyszłych kontraktach reklamowych, sprzedażowych, etc. Jednocześnie nowa umowa nie ma wpływu na nadal aktualny kontrakt Tiny Turner z Warner Music, który w dalszym ciągu jest dystrybutorem jej muzyki.

Sama artystka napisała w oświadczeniu:

Zabezpieczenie mojego życiowego dorobku, mojego muzycznego dziedzictwa, jest dla mnie czymś osobistym, jak dla każdego artysty. (...) Mam pewność, że dzięki BMG i Warner Music, moja praca jest w rękach profesjonalistów.

Nie tylko Tina Turner sprzedała prawa do swojej muzyki

Transakcja pomiędzy Turner a BMG to kolejna duża sprzedaż praw do dorobku artystycznego w historii przemysłu muzycznego. Bob Dylan sprzedał katalog swoich utworów za 300 mln dol. wytwórni Universal Music Publishing Group. Podobne transakcje mają na swoim koncie także m.in. członkowie zespołu Blondie czy piosenkarka Shakira. Natomiast piosenkarz folkowy Neil Young sprzedał 50 proc. udziałów w swoim katalogu piosenek firmie inwestycyjnej Hipgnosis - za kwotę około 150 milionów dolarów.

Zobacz wideo: Tina Turner o swoich 80-tych urodzinach

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości