Sanah zaszczepiła w młodzieży miłość do poezji? "Śpiewają wiersz z pamięci"

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
"Wysokie Obcasy Extra"
Sanah - na czym polega fenomen młodej gwiazdy?
Sanah - na czym polega fenomen młodej gwiazdy?
wideo 2/9

Album "sanah śpiewa Poezyje" to muzyczna podróż okraszona pięknymi tekstami ulubionych poetów Zuzanny Grabowskiej. Na płycie nie zabrakło wierszy Adama Asnyka, Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Sanah tym samym spopularyzowała wybitne, ale niechętnie poznawane przez młodzież obszary literatury polskiej. Czy zamierza nadal wykorzystywać twórczość narodowych wieszczów?

Muzyczna historia sanah - od alternatywy, przez mainstream, aż po poezję

Sanah przez lata pobierała naukę w szkole muzycznej i obcowała z ludźmi stroniącymi od popowych brzmień, którzy doceniali głównie alternatywną stronę polskiej branży scenicznej. Nie spodziewała się więc, że z takim zapleczem ideologicznym osiągnie jakikolwiek sukces radiowy i zabłyśnie na rynku jako artystka mainstreamowa. Wszystko zaczęło się od "Szampana".

- Jestem zdziwiona, że skomponowałam aż tyle kawałków, które są grane w radiu. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z muzyką i podpisywałam kontrakt z wytwórnią, nie sądziłam, że moje utwory znajdą się na playlistach stacji radiowych. Drzwi do mainstreamu otworzyła mi piosenka "Szampan". Pokazała, jak ogromna jest siła tego, że utwór jest grany w radiu. Nowi słuchacze, którzy wtedy do mnie przyszli, wciąż są ze mną - wspomniała w najnowszym wywiadzie dla "Wysokich Obcasów Extra".

Szeroka rozpoznawalność dała sanah możliwość realizowania bardziej wymagających projektów muzycznych, które z pewnością nie przyciągnęłyby takiej rzeszy słuchaczy, gdyby wcześniejsza twórczość młodej wokalistki nie została doceniona. Mowa chociażby o albumie "sanah śpiewa Poezyje", który ze względu na wykorzystane w nim wiersze wybitnych poetów jest trudniejszy w odbiorze dla głównych fanów Zuzi, czyli nastolatków.

- Pomysł, żeby wypuścić płytę z poezją, też był z kosmosu i jak na mnie bardzo odważny. (...) Dzisiaj, kiedy rozgłośnie grają "Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej, czuję się bardzo szczęśliwa. Widzę na koncertach, że nawet młodsze osoby śpiewają wiersz z pamięci. Jest to dla mnie wspaniałe i zaskakujące - wyznała piosenkarka.

Czy sanah znów weźmie na warsztat twórczość Adama Mickiewicza?

Album "sanah śpiewa Poezyje" skłonił młodzież do zapoznania się z dziełami jednego z trzech romantycznych wieszczów narodowych - Adama Mickiewicza. Nauczyciele zauważyli, że nic wcześniej nie zachęcało uczniów do nauki wierszy tak jak piosenki Zuzanny Grabowskiej. Sanah mimochodem zaczęła pomagać nastolatkom w zapamiętywaniu istotnych dla polskiej kultury tekstów, dlatego wśród opinii publicznej pojawiły się prośby, by skomponowała również muzykę do inwokacji z "Pana Tadeusza".

- Pomysł chyba zrealizuję. Ale to też jedna z tych rzeczy, których się obawiam, bo to bardzo ważny utwór dla polskiej kultury. Wiem, że muszę mu poświecić wiele uwagi, bo chciałabym, żeby zachował swoją szlachetność. (...) Komponowanie melodii do wierszy sprawia mi wielką radość. Mam piękny tekst, do którego mogę wymyślić muzykę - to kiedyś było dla mnie jak szalone marzenie - przyznała wokalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: "Wysokie Obcasy Extra"

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News

Pozostałe wiadomości