Lista najbardziej wpływowych kobiet wg "Forbes Women". Kto się na niej znajduje?

kobieta na spotkaniu
Najbardziej wpływowe kobiety wg "Forbes Women"
Źródło: Guido Mieth/Getty Images

"Forbes Women" to jeden z najbardziej cenionych magazynów. Każdego roku gazeta przygotowuje listę 100 najbardziej wpływowych kobiet ze świata biznesu, polityki, kultury, sportu czy nauki. Kto został wyróżniony?

Lista "Forbes Women". Kategoria biznes i ekonomia

Ewa Szmidt-Belcarz - nazywana jest Shinkansen, bo jest szybka, jak japoński "pociąg pocisk". W 2022 r. przejęła 51 proc. udziałów w Empiku od zarządzającego nim funduszu Penta. Kilka lat temu została prezeską grupy, a także większościową akcjonariuszką. Zamierza zainwestować w e-commerce oraz sieć salonów stacjonarnych Empiku.

"Inspirujące kobiety"

"Inspirujące kobiety"

INSPIRUJACE kobiety_LEGOSZ
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter

Elżbieta Szumska - to właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku. Za przekształcenie dawnej kopalni w jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji regionu w 2022 roku otrzymała nagrodę European Heritage Awards i Europa Nostra Awards . Jest jednym z największych pracodawców w Kotlinie Kłodzkiej.

Anna Pawlak-Kuliga - od 2018 r. prezeska Grupy Ikea w Chinach i odpowiada za największą transformację firmy. W listopadzie 2022 r. została Global CFO, Ikea Retail Grupa Ingka i weszła w skład globalnych struktur zarządczych koncernu.

Dodatkowo na listę trafiły jeszcze: Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, Maja Schaefer, Róża Szafranek, Julia Markiewicz, Edyta Stanek, Dorota Rymaszewska, Joanna Tyrowicz, Ligia Kornowska, Beata Drzazga, Olga Malinkiewicz.

Z zagranicy doceniono:

Mary Barra - to prezeska i CEO General Motors. Stawia na samochody elektryczne i - jak sama mówi - w 2,5 roku zamierza pobić Elona Muska, wypuścić na rynek auta za ok. 30 tys. dol., czyli w cenie przystępnej dla przeciętnego Amerykanina.

Christel Heydemann - stoi na czele Orange, największego francuskiego operatora telekomunikacyjnego. Następnie podpisała umowę o stworzeniu spółki joint venture Orange Spain (17,2 mln klientów) z MasMovil, czwartym największym operatorem hiszpańskim.

Leena Nair - dyrektorka generalna Chanel. Jest pierwszą kobietą i najmłodszą CEO w historii legendarnego francuskiego domu mody. Karierę rozpoczęła od stanowiska stażystki.

Na listę trafiły również: Karen S. Lynch, Carol Tomé, Vanessa Pappas, Gwynne Shotwell, Bela Bajaria, Lisa Su, Safra Catz, Amy Hood, Angela Hwang, Ruth Porat, Adena Friedman.

Lista "Forbes Women". Kategoria polityk, aktywistki, działaczki

Małgorzata Rozenek-Majdan - wspiera kobiety, które walczą z niepłodnością. W 2022 roku była jedną ze współorganizatorek konferencji w Parlamencie Europejskim poświęconej leczeniu niepłodności. Walczy o przywrócenie finansowania in vitro przez państwo.

Irena Dawid-Olczyk - kulturoznawczyni, trenerka i negocjatorka, prezeska Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada. Jej walkę z handlem ludźmi docenił Departament Stanu USA.

Agata Roczniak - prezeska założonej w tym roku Fundacji Diversum, która edukuje i uświadamia ludzi, czym jest niepełnosprawność i jak wygląda życie osób, które zostały nią dotknięte.

Magazyn wyróżnił także: Dominikę Kulczyk, Justynę Suchecką-Jadczak, Magdalenę Bigaj, Jolantę Kwaśniewską.

Z zagranicy doceniono:

Zahra Joya - to afgańska dziennikarka, uchodźczyni i założycielka Rukhshana Media. Jej celem jest pokazanie światu, jak wygląda życie afgańskich kobiet.

Hannah Neumann - europosłanka niemieckiej partii Zielonych. Orędowniczka feministycznej polityki zagranicznej, walczy o równouprawnienie płci.

Sanna Marin - premierka Finlandii, potępiła wojnę w Ukrainie, wprowadza właśnie swój kraj do NATO. Mierzy się nie tylko z wyzwaniami natury politycznej, ale także z uprzedzeniami ze względu na płeć, wiek i pochodzenie.

Wyróżnienie otrzymała również Kaja Kallas, premierka Estonii.

Lista "Forbes Women". Lista Forbes. Kategoria sport

Lista "Forbes Women". Kategoria nauka

Lista "Forbes Women". Kategoria liderki

Adriana Porowska - prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i streetworkerka, wspiera osoby w kryzysie bezdomności. W pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie koordynowała pracę wolontariuszy na warszawskim Dworcu Zachodnim.

Janina Ochojska - założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i europosłanka. Od lat pomaga uchodźcom, w Parlamencie Europejskim działa na rzecz efektywnej pomocy humanitarnej i rozwojowej.

Wśród pań, które działają poza granicami Ploski wyróżnienie otrzymały: Michelle Obama, Serena Williams, Angelina Jolie oraz Ołena Zełenska.

Lista "Forbes Women". Kategoria kultura

Joanna Ostrowska - jest autorką książki „Oni. O homoseksualistach w czasie II wojny światowej” oraz laureatką Nike czytelników. Bada i opisuje losy osób nieheteronormatywnych w czasie wojny, w obozach śmierci.

Natalia Romik - architektka i artystka. Stworzyła wystawę "Kryjówki. Architektura przetrwania". To hołd złożony architekturze przetrwania, czyli kryjówek, w których schronienia szukali Żydzi podczas Holokaustu.

Monika Fabijańska - historyczka sztuki, kuratorka, która mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Zorganizowała tam wystawę ukraińskich artystek "Women at War", które poprzez swoje pracy opowiedziały o doświadczeniach wojennych.

Na liście znalazły się także: Dorota Pomykała, Małgorzata Mirga-Tas, Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Żulewska, Marta Kownacka, Maria Ornaf, Natasza Parzymies, Victoria de Lempicka, Marisa de Lempicka, Aleksandra Szmyd, Kinga Krzemińska.

Lista "Forbes Women". Kategoria show biznes

Mila Kunis - aktorka i jej mąż Ashton Kutcher zebrali ponad 30 mln dol. (3 mln przekazała para), aby wesprzeć dwie organizacje, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Warto dodać, że Kunis urodziła się w Czerniowcach w Ukrainie i wyemigrowała z rodziną do USA, gdy miała osiem lat.

Zuzanna Jurczak sanah - to jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek. Jej płyta "Uczta" wydana w 2022 roku znalazła się na 4. miejscu najczęściej słuchanych albumów na świecie w serwisie Spotify (dane za okres 15-17 kwietnia).

Anja Rubik - to dzięki jej staraniom powstał poradnik dla rodziców, którzy chcą wychować dzieci świadome swojej seksualności "Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu". Dodatkowo powołana przez nią fundacja zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci czy relacji.

Na liście znalazły się również Sara James oraz Karolina Bielawska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie