Lista najbardziej wpływowych kobiet wg "Forbes Women". Kto się na niej znajduje?

kobieta na spotkaniu
Najbardziej wpływowe kobiety wg "Forbes Women"
Źródło: Guido Mieth/Getty Images
"Forbes Women" to jeden z najbardziej cenionych magazynów. Każdego roku gazeta przygotowuje listę 100 najbardziej wpływowych kobiet ze świata biznesu, polityki, kultury, sportu czy nauki. Kto został wyróżniony?

Lista "Forbes Women". Kategoria biznes i ekonomia

Ewa Szmidt-Belcarz - nazywana jest Shinkansen, bo jest szybka, jak japoński "pociąg pocisk". W 2022 r. przejęła 51 proc. udziałów w Empiku od zarządzającego nim funduszu Penta. Kilka lat temu została prezeską grupy, a także większościową akcjonariuszką. Zamierza zainwestować w e-commerce oraz sieć salonów stacjonarnych Empiku.

"Inspirujące kobiety"

Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter

Elżbieta Szumska - to właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku. Za przekształcenie dawnej kopalni w jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji regionu w 2022 roku otrzymała nagrodę European Heritage Awards i Europa Nostra Awards . Jest jednym z największych pracodawców w Kotlinie Kłodzkiej.

Anna Pawlak-Kuliga - od 2018 r. prezeska Grupy Ikea w Chinach i odpowiada za największą transformację firmy. W listopadzie 2022 r. została Global CFO, Ikea Retail Grupa Ingka i weszła w skład globalnych struktur zarządczych koncernu.

Dodatkowo na listę trafiły jeszcze: Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, Maja Schaefer, Róża Szafranek, Julia Markiewicz, Edyta Stanek, Dorota Rymaszewska, Joanna Tyrowicz, Ligia Kornowska, Beata Drzazga, Olga Malinkiewicz.

Z zagranicy doceniono:

Mary Barra - to prezeska i CEO General Motors. Stawia na samochody elektryczne i - jak sama mówi - w 2,5 roku zamierza pobić Elona Muska, wypuścić na rynek auta za ok. 30 tys. dol., czyli w cenie przystępnej dla przeciętnego Amerykanina.

Christel Heydemann - stoi na czele Orange, największego francuskiego operatora telekomunikacyjnego. Następnie podpisała umowę o stworzeniu spółki joint venture Orange Spain (17,2 mln klientów) z MasMovil, czwartym największym operatorem hiszpańskim.

Leena Nair - dyrektorka generalna Chanel. Jest pierwszą kobietą i najmłodszą CEO w historii legendarnego francuskiego domu mody. Karierę rozpoczęła od stanowiska stażystki.

Na listę trafiły również: Karen S. Lynch, Carol Tomé, Vanessa Pappas, Gwynne Shotwell, Bela Bajaria, Lisa Su, Safra Catz, Amy Hood, Angela Hwang, Ruth Porat, Adena Friedman.

Lista "Forbes Women". Kategoria polityk, aktywistki, działaczki

Małgorzata Rozenek-Majdan - wspiera kobiety, które walczą z niepłodnością. W 2022 roku była jedną ze współorganizatorek konferencji w Parlamencie Europejskim poświęconej leczeniu niepłodności. Walczy o przywrócenie finansowania in vitro przez państwo.

Irena Dawid-Olczyk - kulturoznawczyni, trenerka i negocjatorka, prezeska Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada. Jej walkę z handlem ludźmi docenił Departament Stanu USA.

Agata Roczniak - prezeska założonej w tym roku Fundacji Diversum, która edukuje i uświadamia ludzi, czym jest niepełnosprawność i jak wygląda życie osób, które zostały nią dotknięte.

Magazyn wyróżnił także: Dominikę Kulczyk, Justynę Suchecką-Jadczak, Magdalenę Bigaj, Jolantę Kwaśniewską.

Z zagranicy doceniono:

Zahra Joya - to afgańska dziennikarka, uchodźczyni i założycielka Rukhshana Media. Jej celem jest pokazanie światu, jak wygląda życie afgańskich kobiet.

Hannah Neumann - europosłanka niemieckiej partii Zielonych. Orędowniczka feministycznej polityki zagranicznej, walczy o równouprawnienie płci.

Sanna Marin - premierka Finlandii, potępiła wojnę w Ukrainie, wprowadza właśnie swój kraj do NATO. Mierzy się nie tylko z wyzwaniami natury politycznej, ale także z uprzedzeniami ze względu na płeć, wiek i pochodzenie.

Wyróżnienie otrzymała również Kaja Kallas, premierka Estonii.

Lista "Forbes Women". Lista Forbes. Kategoria sport

Lista "Forbes Women". Kategoria nauka

Lista "Forbes Women". Kategoria liderki

Adriana Porowska - prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i streetworkerka, wspiera osoby w kryzysie bezdomności. W pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie koordynowała pracę wolontariuszy na warszawskim Dworcu Zachodnim.

Janina Ochojska - założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i europosłanka. Od lat pomaga uchodźcom, w Parlamencie Europejskim działa na rzecz efektywnej pomocy humanitarnej i rozwojowej.

Wśród pań, które działają poza granicami Ploski wyróżnienie otrzymały: Michelle Obama, Serena Williams, Angelina Jolie oraz Ołena Zełenska.

Lista "Forbes Women". Kategoria kultura

Joanna Ostrowska - jest autorką książki „Oni. O homoseksualistach w czasie II wojny światowej” oraz laureatką Nike czytelników. Bada i opisuje losy osób nieheteronormatywnych w czasie wojny, w obozach śmierci.

Natalia Romik - architektka i artystka. Stworzyła wystawę "Kryjówki. Architektura przetrwania". To hołd złożony architekturze przetrwania, czyli kryjówek, w których schronienia szukali Żydzi podczas Holokaustu.

Monika Fabijańska - historyczka sztuki, kuratorka, która mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Zorganizowała tam wystawę ukraińskich artystek "Women at War", które poprzez swoje pracy opowiedziały o doświadczeniach wojennych.

Na liście znalazły się także: Dorota Pomykała, Małgorzata Mirga-Tas, Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Żulewska, Marta Kownacka, Maria Ornaf, Natasza Parzymies, Victoria de Lempicka, Marisa de Lempicka, Aleksandra Szmyd, Kinga Krzemińska.

Lista "Forbes Women". Kategoria show biznes

Mila Kunis - aktorka i jej mąż Ashton Kutcher zebrali ponad 30 mln dol. (3 mln przekazała para), aby wesprzeć dwie organizacje, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Warto dodać, że Kunis urodziła się w Czerniowcach w Ukrainie i wyemigrowała z rodziną do USA, gdy miała osiem lat.

Zuzanna Jurczak sanah - to jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek. Jej płyta "Uczta" wydana w 2022 roku znalazła się na 4. miejscu najczęściej słuchanych albumów na świecie w serwisie Spotify (dane za okres 15-17 kwietnia).

Anja Rubik - to dzięki jej staraniom powstał poradnik dla rodziców, którzy chcą wychować dzieci świadome swojej seksualności "Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu". Dodatkowo powołana przez nią fundacja zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci czy relacji.

Na liście znalazły się również Sara James oraz Karolina Bielawska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Iga Świątek - w 2022 roku wygrała osiem turniejów (m.in. US Open i French Open). Jest liderką singlowego rankingu WTA i wszystko wskazuje na to, że jako liderka pozostanie tam nawet do końca przyszłego roku., Maja Makowska - triatlonistka, która choruje na cukrzycę typu 1. W sierpniu pokonała Double Ironman, czyli zawody obejmujące 7,6 km pływania, 360 km roweru i 84,4 km biegu. Zachęca innych chorych do aktywności fizycznej., Katarzyna Niewiadoma - kolarka szosowa, w 2022 roku zajęła 3. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de France Femmes (największego wieloetapowego wyścigu świata)., Na listę magazynu trafiły również: Ewa Swoboda, Patrycja Bereznowska, Anna Kiełbasińska, Aleksandra Mirosław, Aleksandra i Natalia Kałuckie, Katarzyna Zdziebło, Adrianna Sułek, Monika Witkowska i Dorota Rasińska-Samoćko, Ewa Pajor, Oliwia Kiołbasa, Aleksandra Lisowska, Barbara Prymakowska, Justyna Święty-Ersetic., Agnieszka Elwertowska - ma 28 lat i chce zostać pierwszą polską astronautką. Jest współzałożycielką grupy badawczej Otherworld, a także pełnomocniczka Fundacji Polski Astronauta 2030, która ma szkolić przyszłych astronautów., prof. Magdalena Żernicka-Goetz - to embriolożka. Otrzymała nagrodę Nomis Foundation za tworzenie modeli embrionów, pomagają zrozumieć to, jak rozwija się człowiek tuż po zapłodnieniu. Jako pierwsza Polska uzyskała tytuł profesorski na University of Cambridge., Karolina Safarzyńska - zajmuje się ekonomią behawioralnej. Bada m.in. wpływ ograniczonej racjonalności ludzkiej na polityki klimatyczne i możliwość prowadzenia tych polityk w złożonych systemach makroekonomicznych., Na listę trafiły także: Bożena Czerny, Justyna Klingemann, Katarzyna Styczkiewicz, Karolina Łempicka-Mirek, Agata Kozajda i Julia Świerczyńska, Joanna Malinowska, Karolina Brzegowy, Elizabeth Kolbert, Camilla Pang, Agata Kołodziejczyk, Carolyn R. Bertozzi, Monika Gawałko., Katarzyna Oleksik

Źródło: Forbes Women

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"