Gwiazdy

Rafał Poniatowski. Jego historia daje nadzieję chorym na raka

Gwiazdy

Reporter TVN24 Rafał Poniatowski zachorował na czerniaka. Niestety badania wykazały, że rak się rozsiał i przerzuty pojawiły się na wielu organach. Lekarze dawali mu kilka tygodni życia. Kiedy i jego opuściła nadzieja, przyjaciele polecili mu terapię metodą Simontona, czyli rodzaj psychoterapii skierowanej do osób chorych na nowotwory oraz ich bliskich. Rafał zdecydował się z niej skorzystać.

Choroba nowotworowa Rafała Poniatowskiego

Pierwszy raz o swojej chorobie Rafał Poniatowski opowiedział w Dzień Dobry TVN w 2018 roku. Pojawił się w programie w koszulce z napisem "Nie jestem C43". - To jest numer statystyczny czerniaka. Niestety tak to jest w dzisiejszych czasach, że pacjenci są traktowani jak numerki - mówił dziennikarz. Wyjaśnił, że według lekarzy onkologów, jest on przykładem tego, że medycyna nie zna odpowiedzi na wiele pytań.

- Jestem kontrolowany co 10 tygodni. Po ostatniej kontroli usłyszałem, że mój stan zdrowia jest nadzwyczajny - wyjawił w Dzień Dobry TVN i dodał, że w jego przypadku najważniejsze było to, aby po usłyszeniu diagnozy wiedzieć, gdzie pójść, do kogo się zgłosić i na jaką terapię się zapisać.

Terapia metodą Simontona

Razem z Rafałem gościem w programie była również psychoonkolog Iwona Nawara, która opowiedziała, na czym polega terapia metodą Simontona, z której skorzystał także Rafał Poniatowski.

- Mało wiemy o tym, że głowa jest bardzo ważna. Teoretycznie się z tym zgadzamy, ale niewiele o tym mówimy w szpitalu, w rodzinie. Wtedy, kiedy choruje ciało, głowa jest naprawdę ważna. (...) Carl Simonton był lekarzem, który zwrócił na to ogromną uwagę i powiedział, pomyślał, a potem zrobił tak, że zajmował się całym człowiekiem - wyjaśniła Iwona Nawara.

- Zachorowałem, dostałem wyniki, z których mogłem wywnioskować, że umrę bardzo szybko. (...) Okazało się, że można zacząć myśleć inaczej, bo tak naprawdę nie wiem, kiedy umrę - stwierdził Rafał Poniatowski, który zdecydował się na taką terapię i po jakimś czasie doszedł do wniosku, że w połączeniu z leczeniem onkologicznym przynosi rezultaty, bo guzki zaczęły znikać. Co jeszcze powiedział o swoim leczeniu? Zobacz wideo.

Rafał Poniatowski pierwszy raz o chorobie nowotworowej

Rafał Poniatowski zmarł 15 maja 2021 roku. Miał 48 lat.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości