Gorące tematy

Jak przygotować bliskich na własną śmierć? Prawnik radzi, by mieć "czerwoną teczkę"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jakie dokumenty zabezpieczyć na wypadek śmierci?
Jakie dokumenty zabezpieczyć na wypadek śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Na śmierć bliskiej nam osoby nie da się przygotować. Niestety obok żałoby, smutku i poczucia straty są też kwestie formalne i prawne, które wymagają załatwienia. A jak się przygotować do własnej śmierci? O czym pamiętać, by nie zostawić rodziny bez środków do życia i zabezpieczyć dorobek całego życia? W Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna mówiła o potrzebie założenia "czerwonej teczki". Co powinna zawierać?  

Jakie dokumenty zabezpieczyć przed śmiercią?

Śmierć jest nieuchronna i dosięgnie każdego z nas. Choć nie chcemy o niej rozmawiać, to warto się do niej przygotować.

- Powinna być taka czerwona teczka, w której zostawiamy wszystkie niezbędne informacje o tym, czego się dorobiliśmy i gdzie są dane dostępowe, ponieważ w Polsce nie ma jednolitego systemu informacji o wszystkich naszych aktywach - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN mec. Eliza Kuna, adwokat.

Natomiast istnieje coś takiego jak spis inwentarza po śmierci.

- Może go wykonać komornik, ale komornik jest trochę jak konsultant. [...] Jeżeli spadkobiercy przychodzą i mówią, że babcia miało konto w takim i w takim banku, to komornik może to zweryfikować, ale nie ma pełnej bazy informacji - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Czerwona teczka

Dlatego w takiej teczce warto zgromadzić wszystkie informacje o kontach bankowych, księgach wieczystych naszych nieruchomości, samochodach, kartach pojazdu czy umowach zakupu bądź kredytowych.

- Kredyty to jest zmora wśród osób starszych. Bardzo wiele starszych osób, nie mogąc sfinansować swojego życia z emerytury, zaciąga chwilówki albo lichwiarskie pożyczki, które są skrajnie źle oprocentowane i potem spadkobiercy zostają z kłopotem - przyznała prawniczka.

W jaki sposób dziedziczymy?

Są trzy zasady dziedziczenia.

- Jest tzw. nabycie spadku wprost, czyli odpowiadamy za wszystkie długi do ich pełnej wysokości. Na szczęście prawo się zmieniło kilka lat temu i to nie jest taka podstawowa metoda nabycia spadku. Teraz wszyscy nabywamy spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli dziedziczymy długi do wysokości aktywów spadku. Czyli jeśli dom jest wart pół miliona, ale dług jest np. milion, to odpowiadamy za ten dług tylko do wartości tego domu - wyjaśniała Eliza Kuna.

Gdy odejdzie bliska nam osoba, a my mamy dostępy do jej konta - w ocenie specjalistki - należy wtrzymać się z wypłacaniem pieniędzy, dopóki nie będzie ustalony krąg spadkobierców.

- Generalną zasadą jest tzw. dziedziczenie ustawowe, czyli nabywają spadek najbliżsi krewni, z reguły są to małżonek i dzieci spadkodawcy. Nabywają zazwyczaj w częściach równych, przy czym małżonek nie mniej niż 1/4 tego spadku [...] - mówiła.

Pieniądze zgromadzone na koncie staną się własnością wszystkich spadkobierców, dopiero wtedy, gdy zostanie potwierdzone dziedziczenie. - Od kilku lat nie trzeba iść z tym do sądu. Wystarczy tzw. akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza - powiedziała prawniczka.

Jak przygotować testament, aby miał moc prawną? Czy można swoją ostatnią wolę przekazać ustnie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości