Gwiazdy

Uczestnicy gejowskiego programu zwierzyli się z coming outu. Reakcje ich dziadków były szokujące

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Oskar Netkowski
Konferencja prasowa programu "Prince Charming"

11 października, czyli w Dzień Wyjścia z Szafy, została zorganizowana konferencja prasowa programu "Prince Charming" - pierwszego randkowego show dla gejów. Uczestnicy w rozmowie z reporterem serwisu dziendobry.tvn.pl Oskarem Netkowskim opowiedzieli o swoich coming outach. - Było ciężko. Rodzice powiedzieli, że woleli się domyślać niż to wiedzieć - przyznał jeden z nich.

"Prince Charming" - Dzień Wyjścia z Szafy

11 października corocznie obchodzony jest Coming Out Day, który został ustanowiony w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych dla upamiętnienia marszu środowiska LGBT, który odbył się rok wcześniej w Waszyngtonie. W Polsce natomiast święto to na szerszą skalę obchodzone było po raz pierwszy w 2009 roku. Obecnie w polskiej przestrzeni publicznej naprzemiennie używamy Coming Out Day lub niezbyt zręcznej kalki anglojęzycznego sformułowania "come out of the closet" - Dzień Wychodzenia z Szafy.

Jednak to nie nazwa święta jest ważna, a czyny, jakie za tym idą. Bo publiczne przyznanie się do homoseksualizmu, biseksualizmu lub transseksualizmu nie dla każdego jest łatwe (a nie powinno tak być). Dlatego Dzień Wychodzenia z Szafy ma na celu przełamanie strachu przed ujawnieniem swojej orientacji. 

Uczestnicy programu "Prince Charming" o coming outach

W Coming Out Day została również zorganizowana konferencja prasowa pierwszego randkowego show dla gejów - "Prince Charming". Uczestnicy programu i tytułowy książę Jacek Jelonek w rozmowie z reporterem serwisu dziendobry.tvn.pl Oskarem Netkowskim opowiedzieli o swoich coming outach. Wniosek? Najbardziej obawiali się opinii rodziców.

- Pierwszy coming out był do mojego przyjaciela, z którym spędzałem najwięcej czasu. To było gimnazjum/liceum. To był jeden z najtrudniejszych coming outów. Później dwie przyjaciółki i poszło, jeśli chodzi o znajomych i nowo poznanych ludzi. Z rodziną było najtrudniej. Dowiedzieli się ostatni - przyznał Jacek Jelonek. - Początek nie był taki prosty. Byłem w szkole katolickiej przez 6 lat. Najpierw wiedziały te najbliższe osoby. Dopiero po kilku latach powiedziałem rodzicom. Było ciężko. Powiedzieli, że woleli się domyślać niż to wiedzieć. Minęło kilka lat i byli na Paradzie Równości, więc życzę każdemu, by ich rodzice szli ramię w ramię ze swoimi dziećmi – dodał Maciej Przygoda, uczestnik programu.

Obok tych słów pojawiły się również zabawne anegdotki związane z coming outem. - Najlepsza reakcja była mojego dziadka, który powiedział: "Nie obchodzi mnie czy spotykasz się z kobietami, czy facetami, czy czymkolwiek, masz po prostu dobrze się uczyć" - wspominał Marek Misztal w rozmowie z Oskarem Netkowskim.

Jako jedyny uczestnik programu nie miałem coming outu przed rodziną. Kiedy moi ziomkowie z programu namówili mnie na ten couming out, to ten ciężar został zrzucony z barków, pleców, serca. Myślałem, że będzie gorzej, a było naprawdę fajnie. Mój tato jest byłym wojskowym, więc najbardziej jego reakcji się bałem, a tato powiedział: "Spoko, jesteś moim synem. To nie był Twój wybór. Jestem z tym jak najbardziej ok. Słucham Queen, a Freddie Mercury też był gejem

Niestety nie każdy z uczestników "Prince Charming" od razu dostał wsparcie od najbliższych. Niektórzy musieli stawić czoła trudnym sytuacjom.

- Moja była przełożona stosowała mobbing na tle orientacji seksualnej i nie mogłem w żaden sposób z nią walczyć na drodze sądowej, ponieważ nie byłem "wyoutowany". (…) To była dla mnie duża blokada, żeby coś zacząć, i tak naprawdę to mnie zmusiło do coming outu – podkreślił Michał Buczkiewicz. 

- Moja historia chyba do najfajniejszych nie należy. "Wyoutowałem" się, jak miałem 18 lat. Wróciłem do domu i stwierdziłem, że to jest ten dzień, kiedy trzeba powiedzieć. Powiedziałem i musiałem się wyprowadzić na dwa miesiące z domu. Później babcia bardzo mocno mnie wspierała, żeby rodzina wiedziała i akceptowała. Wszystko wróciło na dobry tor – odetchnął Paweł Kosewski. 

To dopiero początek historii uczestników. Pozostałe usłyszysz w materiale wideo zamieszczonym na górze artykułu.

Program "Prince Charming" - gdzie oglądać?

12 października na platformie Player.pl zadebiutuje program "Prince Charming". To pierwsza w Polsce tego rodzaju produkcja. Wystąpi w niej Jacek Jelonek, 34-letni przystojny model, a o jego względy ubiegać się będzie 13 gejów, którzy w tym celu zamieszkali w jednej willi.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości