Nieznane oblicza Agnieszki Osieckiej. "To jest po prostu postać tragiczna"

Nieznane oblicze Agnieszki Osieckiej
Nieznane i zaskakujące oblicza Agnieszki Osieckiej
Źródło: Dzień Dobry TVN
Agnieszka Osiecka uznawana jest za jedną z najlepszych polskich autorek tekstów. Kilka dni temu na rynku pojawiła się biografia artystki zatytułowana "Osiecka. Rodzi się ptak". Jakim człowiekiem była naprawdę? Jakie tajemnice skrywała? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej, dziennikarka, felietonistka oraz Karolina Felberg, autorka biografii artystki.

Rondo imienia Agnieszki Osieckiej

25 listopada rondo w warszawskiej dzielnicy Wawer zostało nazwane imieniem Agnieszki Osieckiej. - Cieszę się bardzo, że jest uświetniona Agnieszka Osiecka, bo zrobiła naprawdę sporo dla Warszawy i zależało jej na tym, żeby być zacną mieszkanką Warszawy. Ona lubiła być doceniana. Taka sprzeczność, niby skromna, z problemami, ale rondo własne myślę, bardzo by ją cieszyło - stwierdziła Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej, dziennikarka, felietonistka.

- Zwłaszcza tam. Ona tam jeździła jako dziewczynka na takie letnie wypady. Uwielbiała tam jeździć, tam właśnie miała mnóstwo koleżanek - wyjaśniła Karolina Felberg, autorka biografii Agnieszki Osieckiej.

Nieznane oblicze Agnieszki Osieckiej

Dla wielu osób Agnieszka Osiecka była "kolorowym ptakiem PRL-u". - Użyłam w tytule mojej książki sformułowania "rodzi się ptak", bo rzeczywiście w pierwszym okresie jej twórczości była spora szansa na to, że to, co stało się stereotypem na temat Agnieszki Osieckiej, było realną prawdą na jej temat. Ten kolorowy ptak to jest raczej schemat poznawczy i może klisza, w którą próbujemy zawrzeć Agnieszkę Osiecką. Ona sama, jeżeli się jej bliżej przyjrzeć, to jest po prostu postać tragiczna, a ptak, to jest raczej to napięcie w niej, tzn. coś, co się rodzi do lotu, marzy o tym locie, ale częściej jest ptakiem w rozmaitych klatkach, ograniczeniach, presjach, które wywierają na nią bliscy, społeczeństwo, też środowisko artystyczne - dodała Karolina Felberg.

Agata Passent jest zdania, że książka napisana przez Karolinę Felberg to najbardziej solidne dzieło poświęcone jej mamie. - Karolina jest najważniejszą osieckolożką na globusie. To jest praca, która zainteresuje ludzi, których kręci psychologia postaci, każdy może się z tą książką identyfikować, niekoniecznie jakiś fanatyk twórczości, piosenek Agnieszki Osieckiej czy jej dramatów. Jest to historia zarówno o dziewczynce, które wychodzi z wojny II światowej, która ma straszny dramat rodziny, [...], to jest historia, która zainteresuje wszystkich i jeszcze w tle się dzieje wielka historia Polska - tłumaczyła.

Warto dodać, że bazą do książki były zapiski, pamiętniki pisane przez Agnieszkę Osiecką. - One spełniały rozmaite funkcje. Poszczególne zeszyty, tomy ona używała w różny, sobie tylko wiadomy sposób, niektóre fragmenty rzeczywiście były bliskie intymistyce, czyli rzeczywiście chciała powiedzieć coś bardzo prywatnie i tylko siebie, ale bardzo często też szafowała tymi zeszytami. Używała ich po prostu, jako medium społecznościowego - wyznała Karolina Felberg.

Co jeszcze kryją pamiętniki artystki? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości