Michał Szczygieł wspomina dzieciństwo. "Wstydziłem się tego, że śpiewam"

Michał Szczygieł w Off the record
Michał Szczygieł w Off the record
Off the record: Paweł Domagała z niespodzianką. Artysta zapowiedział także nowy krążek
Off the record: Paweł Domagała z niespodzianką. Artysta zapowiedział także nowy krążek
"Off the record": Tomasz Makowiecki
"Off the record": Tomasz Makowiecki
Off the record: Anita Lipnicka
Off the record: Anita Lipnicka
Off the record: Natalia Nykiel
Off the record: Natalia Nykiel
Off the record: Kasia Lins
Off the record: Kasia Lins
Off the record: Rosalie część 2.
Off the record: Rosalie część 2.
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I 
Artur Rojek
Artur Rojek
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
18042023_OFFTHERECORD_HERBUT (2)
18042023_OFFTHERECORD_HERBUT (2)
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
Off the record: Ignacy
Off the record: Ignacy
Off the record: Rosalie
Off the record: Rosalie
Daria ze Śląska
Daria ze Śląska
Natalia Grosiak
Natalia Grosiak
26042023_OFFTHERECORD_BOVSKA
26042023_OFFTHERECORD_BOVSKA
Rubens w cyklu "Off the record"
Rubens w cyklu "Off the record"
Off the record - Julia Rocka
Off the record - Julia Rocka
Sarsa - płyta Runostany
Sarsa - płyta Runostany
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
Luna - wywiad
Luna - wywiad
Premierowy koncert Martin Lange
Premierowy koncert Martin Lange
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_BEMY
OFFTHERECORD_BEMY
Alicja Szemplińska
Alicja Szemplińska
"Off the record" - Oskar Podolski
"Off the record" - Oskar Podolski
Off the Record - Julia Żugaj
Off the Record - Julia Żugaj
Dziś jest jednym z czołowych polskich wokalistów, dawniej miał nieco inne plany na życie. W "Off the record" Michał Szczygieł opowiedział o pierwszych występach, potrzebie akceptacji wśród kolegów i chęci życia w adrenalinie. "Kiedy przywykniesz do tego, że słucha cię tysiące osób ciężko później te zastrzyki dopaminowe zapewnić sobie przyziemną rozrywką". 

Michał Szczygieł – dzieciństwo i pierwsze doświadczenia muzyczne

Michał Szczygieł jako młody chłopiec, tak jak i rówieśnicy ganiał za piłką. Jak przyznaje, sport towarzyszył mu na różnych etapach edukacji, jednak głęboko w sercu zakorzeniona była miłość do muzyki. Choć początkowo nie wiodła prymu, wkrótce okazała się sposobem na wyrażanie siebie.

- W moim środowisku, w małej wsi, gdzie miałem kumpli, to piłka nożna i sport były czymś cool. Śpiewać zacząłem wcześnie, w trzeciej klasie podstawówki zacząłem już jeździć na konkursy. Jednak nie było takie fajne, aby brylować w towarzystwie starszych kolegów, a to u nich szukało się akceptacji. Wstydziłem się tego, że śpiewam, oczywiście w ogóle bezpodstawnie i niesłusznie, ale tak wtedy było, taki miałem pogląd na to jako dziecko. Potem to się odkręciło – powiedział.

Michał zdradził także, że muzyka i umiejętności wokale wielokrotnie pomagały mu w szkole. Młody artysta od czasu do czasu potrafił bowiem pokazać rogi. Aby podnieść ocenę z zachowania, czarował nauczycieli swoim głosem.

- Nie idzie często w parze, że ktoś rozrabia i jednocześnie dobrze się uczy, ale ja byłem właśnie takim uczniem. Godziłem to , ale żeby mieć czerwony pasek, trzeba było mieć zachowanie co najmniej bardzo dobre. Musiałem się troszeczkę nagimnastykować, przede wszystkim wokalnie, żeby ten pułap osiągnąć – wspomina.

Drzwi do wielkiego świata: "bardzo szybko nauczyłem się pływać"

Michał nie ukrywa, że początkowo wyjścia na scenę były dla niego stresującym doświadczeniem. W pewnym momencie podjął jednak decyzję, by zgłosić się do programu typu talent-show. Chciał nie tylko spróbować swoich sił i zobaczyć, jak produkcja telewizyjna wygląda od kulis, ale także udowodnić sobie, że zapanuje nad lękiem.

- Decyzja była spontaniczna i poszedłem bez większych oczekiwań. Pamiętam, jak z mamą nieraz oglądałem ten program. Już wtedy wiedziałem, że tu nie chodzi do końca o to, czy śpiewasz super czysto, tylko czy masz to coś, czy umiesz przekazać emocje. Ja się rzuciłem na głęboką wodę, trochę nieświadomie, ale jak widać, po prostu bardzo szybko nauczyłem się pływać i wciąż pływam. Jestem na powierzchni od paru lat, od momentu wydania pierwszego singla. Myślę, że jeżeli bym był dzieciakiem i mógłbym sobie wyśnić taką drogę czy chociażby miejsce, w którym jestem, to brałbym to w ciemno.

Po programie przed Michałem otworzyły się drzwi do branży muzycznej. Co dla młodego wokalisty było wówczas najtrudniejsze?

- Za mną nie stał nigdy potężny management. Większość rzeczy załatwiałem sam. Spotykałem się w branży ze starymi wyjadaczami, rekinami tego biznesu i może nie byłem w pełni osamotniony, ale jednak moi rodzice, czy osoby z mojego otoczenia kompletnie nie wiedziały, jak się odnaleźć w tej sytuacji. To wszystko trochę metodą prób i błędów musiałem robić sam, doświadczać, bazować na swojej intuicji. I tak jak napisałem w utworze "Wola Wygranej", że będę uważnie podążał za marzeniami z dawnych lat, to cały czas jest to aktualne. Jestem wierny takiemu właśnie podejściu do kariery, ale też do mojego zawodu. To jest coś więcej też niż praca – powiedział.

Obecnie Michał zadowolony jest z miejsca, w którym się znajduje.

- Uważam, że jestem w bardzo fajnym miejscu pomiędzy taką popularnością, która uprzykrza życie, a taką, która jest po prostu przyjemnym dodatkiem do mojego zawodu. Mogę jeszcze korzystać z transportu publicznego, nikt mnie nie zaczepia po drodze. Ale ja uwielbiam swoich fanów. Uważam, że moi słuchacze to są naprawdę dobrzy, fajni ludzie, pogodni, którzy często w większości przypadków wiedzą, gdzie jest pewna granica taktu, kiedy można podejść, kiedy nie – powiedział.

Michał Szczygieł – nowa płyta

W piątek, 27 października ukazała się druga płyta Michała Szczygła, zatytułowana po prostu "Michał Szczygieł". Sam autor przyznaje, że jest to kontynuacja debiutanckiego albumu. Tym razem utwory są jednak bardziej osobiste, emocjonalne i dojrzałe.  

Tam jest całe spektrum emocji, zapisków pewnych moich przejść emocjonalnych, ale też obserwacji, które są podyktowane moimi podróżami. Teraz tych podróży jest w moim życiu sporo, bo takie miałem też założenia i jako dzieciak, i jako starsza osoba, że wyjazdy to jest coś, co chciałbym wdrożyć w swoim życiu tak na grubo – dodał.

Choć Michał znany jest z tzw. letniaczków, które porywają do tańca, tym razem na krążku znalazły się także bardziej melancholijne melodie, które potrafią wzruszyć.

- Wycisnęły także sporo moich łez w trakcie pisania. Przyzwyczaiłem słuchaczy do takich letnich numerów, ja się w nich świetnie czuję, bo lubię dawać radość i słońce. Uważam, że to jest sztuka pisać radiowe numery (…) Przede wszystkim nie można mieć parcia, tylko trzeba robić muzę, która zaskarbi sobie i słuchacza, który jest internetowy i słuchacza, który jest radiowy i telewizyjnego odbiorcę - powiedział.

Michał Szczygieł – potrzeba adrenaliny

"Los mi sprzyja, Buzuje adrenalina" wyśpiewał w jednym z utworów młody wokalista. I wszystko się zgadza. Utwór "Adrenalina" bardzo szybko stał się hitem. A co daje mu pozytywny zastrzyk energii?

- Koncerty to raz. Dwa to podróże. Jest jeszcze jedna rzecz, która jest trochę niebezpieczna – góry. To dostarcza mi tej adrenaliny i bardzo mnie oczyszcza. Czuję, że żyję. Ale to też wygląda tak, że w momencie, kiedy wychodzisz na scenę i przywykniesz do tego, że słucha cię kilkaset, potem nawet tysiące osób, ciężko później sobie te zastrzyki dopaminowe zapewnić bieganiem albo jakąś przyziemną rozrywką. Szukam takich przeżyć, które spowodują, że poczuję się, jakbym był pierwszy raz na scenie przed tymi tysiącami słuchaczy, jakbym pierwszy raz wydawał utwór i jakbym pierwszy raz stał na szczycie wielkiej góry i po prostu się tym stresował – dodaje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

Jakie wydatki musi ponieść diabetyk? Marta Wiśniewska podała kwoty

Jakie wydatki musi ponieść diabetyk? Marta Wiśniewska podała kwoty

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

Karol III zobaczył banknoty ze swoim wizerunkiem. "To jest tak zaskakujące"

Karol III zobaczył banknoty ze swoim wizerunkiem. "To jest tak zaskakujące"

Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego