Gwiazdy

Mata chce zostać prezydentem. Raper ruszył z kampanią wyborczą

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Mata, Michał Matczak

Michał Matczak, znany pod pseudonimem Mata, wydał "orędzie do narodu" na swoim kanale na YouTube. Raper ogłosił, że w 2040 roku zamierza wystartować w wyborach na urząd prezydenta RP. W swoim wystąpieniu odniósł się także do swojej sytuacji związanej z oskarżeniami o posiadanie marihuany oraz zorganizowanie imprezy masowej bez zezwolenia. Raperowi grozi do 11 lat więzienia.

Mata - za co grozi mu więzienie?

Michał Matczak to 21-letni raper i syn znanego prawnika Marcina Matczaka. Na kanale YouTube artysty pojawiło się nagranie wideo, które przypomina orędzie do narodu. Wystąpienie zaczyna się od przypomnienia, że grozi mu 11 lat więzienia za posiadanie 1,5 grama narkotyków. Raper zaapelował do fanów, by zamiast tagu "#FREEMATA" pisali "#MATA2040". - Oficjalnie rozpoczynam swoją kampanię na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2040 roku - zapowiedział.

#BezCukru z Oskarem Netkowskim

#BezCukru 10. Michał Szpak
#BezCukru 10. Michał Szpak Dzień Dobry TVN Online
wideo 2/10

Raper postanowił zaangażować się w politykę i walkę na rzecz depenalizacji marihuany, kiedy na początku tego roku podczas rutynowej kontroli w Warszawie zatrzymano go za posiadanie środków prawnie zabronionych. Za to wykroczenie grozi mu do 3 lat więzienia. To jednak nie koniec problemów z prawem syna znanego prawnika.

- Jak zapewne mogliście odczytać z mediów publicznych, grozi mi do 11 lat pozbawienia wolności. Trzy za posiadanie półtora grama marihuany oraz osiem za śpiewanie na drewnianej łódce w stronę ludzi na kamiennych schodach - mówił Mata w przemówieniu.

Niedawno młody Matczak zorganizował na "warszawskich schodkach" nad Wisłą plenerowy koncert. Za organizację "imprezy masowej bez wymaganego zezwolenia" w Warszawie raper Mata mógłby pójść do więzienia nawet na 8 lat. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spontanicznego koncertu na barce, który odbył się pod koniec maja tego roku.

Raper Mata prezydentem RP 2040?

W słynnym już oświadczeniu Matczak zapowiedział start kampanii prezydenckiej, która w 2040 roku ma go doprowadzić na urząd prezydenta RP. 21-latek twierdzi, że przewyższa poprzednią generację, bo m.in. zna cztery języki. Reasumując, opowiadał dalej, że "nadchodzi nowe". - Władzy nie interesuje młode pokolenie, bo wielu młodych nie ma prawa głosu. Bardziej opłaca im się flirtować z emerytami przez telewizor, bo wiedzą, jak nimi manipulować. Starannie pielęgnują przeszłość, ale lekceważą przyszłość. Skazują nas i nasze dzieci na życie w kraju zniszczonym gospodarczo lub na emigrację - mówił artysta.

- Ja chcę zdepenalizować marihuanę, a Andrzej Duda ułaskawia mefedroniarzy - dodał.

Co więcej, choć raper w wyborach wystartuje najprędzej za 18 lat, już teraz zabiera się do pracy. Ważny będzie dla niego każdy głos. Na początek o wsparcie poprosił wiernych fanów. - Zapraszam wszystkich na trasę koncertową, na której będziemy zbierać podpisy pod dokumentem poparcia mojej prezydentury no i bawić się do rana - podsumował swoje przemówienie.

Mata z pomocą dla młodych i uzależnionych

Po serii prawnych kontrowersji, raper założył fundację "420" (przyp. red. symbol slangowy w kulturze związanej z konopiami pierwotnie zapisywany jako 4:20, oznaczający czas na konsumpcję marihuany). Jednym z założeń działalności jest szerzenie edukacji nt. tego, kto w naszym kraju jest dzisiaj konsumentem konopi. Teraz artysta poszedł o krok dalej. Podczas przemowy przekazał, że przeznaczy milion złotych na startupy, 420 tys. zł na Fundację 420 oraz taką samą kwotę na organizację MONAR.

- Z tego miejsca przeznaczam milion złotych na serię startupów, do których o dofinansowanie może ubiegać się każdy poniżej 25. roku życia. (...) 420 tys. na rzecz Fundacji 420. Z tych pieniędzy powstanie płyta fundacji, zostaną opłacone badania opinii publicznej na temat idei fundacji, ale przede wszystkim zostaną opłacone kampanie edukacyjne na temat marihuany - mówił Mata.

- Marihuana jest mniej szkodliwa i uzależniająca niż alkohol, ale tak samo jak alkohol jest narkotykiem i warto o tym pamiętać. (...) Drugie 420 tys. przeznaczam na organizację MONAR, która jako jedna z niewielu organizacji w Polsce zajmuje się profilaktyką i leczeniem uzależnień. Pamiętajcie, żeby uważać z używkami, bo mogą was zmieść z planszy - ostrzegł raper.

Kim jest Michał "Mata" Matczak?

Mata to polski raper, który zyskał popularność utworem "Patointeligencja", wydanym w 2020 roku. Prywatnie jest synem profesora prawa, konstytucjonalisty i publicysty Marcina Matczaka oraz współprowadzącej szkołę języka angielskiego Arletty Śliwińskiej-Matczak. 21-letni artysta jest absolwentem prestiżowego II LO Batorego w Warszawie. - Nie jestem dzieciakiem z bloków, tylko szczylem z klasy średniej, wychowanym na strzeżonym osiedlu, który zajawił się rapem przez "Jesteś Bogiem". Na początku miałem zresztą bana na ten film, bo tam przeklinali, a ja byłem wychowywany pod kloszem, więc obejrzałem go dopiero w gimnazjum - mówił jakiś czas temu w rozmowie z Newonce.

Mata ma na swoim koncie wydaną w 2020 roku płytę "100 dni do matury". Zyskał on status potrójnie platynowej płyty. To pierwszy polski artysta, który znalazł się na liście przebojów Billboardu. Fani znają także dobrze jego drugi album pt. "Młody Matczak" oraz EP-kę "100 dni po maturze". Warto dodać, że Mata jest także rekordzistą w kraju w liczbie odtworzeń jednego utworu na platformie Spotify.

420 a marihuana. Co znaczy?

20 kwietnia obchodzony jest Dzień Marihuany. Święto to nie bez powodu przypada tego dnia - 20.04, bowiem 420 jest symbolem slangowym związanym z tą rośliną. Pierwotnie zapisywany był jako 4:20, czyli godzina, w której powinno się spożyć marihuanę. 

Zobacz także:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Player.pl

Pozostałe wiadomości