Gwiazdy

Niezależne kino w Polsce oczami Grażyny Torbickiej. Który film jest jej ulubionym?

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
W Krakowie do jutra trwa Festiwal Kina Niezależnego
W Krakowie do jutra trwa Festiwal Kina Niezależnego Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Od 29 kwietnia do 8 maja w Krakowie trwa Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera. Które filmy zrobiły na Grażynie Torbickiej największe wrażenie? Dziennikarka wymieniła pięć reżyserek młodego pokolenia.

Mastercard OFF Camera 2022. Które reżyserki zasługują na wyróżnienie?

Grażyna Torbicka zachęciła widzów Dzień Dobry TVN do zapoznania się z filmowymi propozycjami tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie. W rozmowie z naszym reporterem opowiedziała o pięciu reżyserkach, których twórczość i kreatywność docenia najmocniej. Wśród nich nie zabrakło Agnieszki Smoczyńskiej. Dziennikarka pochyliła się nad jej najnowszym dziełem - "Silent Twins".

- Kino jest bardzo ciekawe, bardzo różnorodne. Są świetne reżyserki, bo teraz zwracamy bardzo uwagę, że one doszły do głosu. Jest Agnieszka Smoczyńska, której filmu tu [w Krakowie - przyp. red.] nie mogliśmy zobaczyć, bo on musi mieć swoją premierę w jednej z najważniejszych sekcji festiwalu w Cannes, czyli Un Certain Regard - przypomniała prezenterka.

Następnie zwróciła uwagę na kolejną ciekawą propozycję. Wspomniała o "Innych ludziach" Aleksandry Terpińskiej i jej współpracy z Dorotą Masłowską.

- Czegoś takiego w polskim kinie jeszcze nie było. Podjęcie tego wyzwania, żeby książkę Doroty Masłowskiej, która wydaje się absolutnie nie do sfilmowania, pokazać na ekranie. Co prawda, zrobiła to w bliskiej współpracy z Dorotą Masłowską i bardzo dobrze, bo dzięki temu ten rytm języka znakomicie został zachowany. Cała opowieść jest oryginalna. O takich ludziach zagubionych, poszukujących miłości i żyjących na kredyt - nie tylko ten rzeczywisty, ale też emocjonalny - streściła w kilku słowach.

Za jedną z bardziej intrygujących reżyserek polskiego, a nawet europejskiego kina Grażyna Torbicka uznała także Jagodę Szelc.

Grażyna Torbicka ocenia polskie filmy niezależne

Grażyna Torbicka od lat pasjonuje się filmoznawstwem. Namiętnie ogląda wszystkie rodzime produkcje, dlatego też może wyróżnić te, które szczególnie przypadły jej do gustu. Oprócz wymienionych wyżej reżyserek przed kamerami Dzień Dobry TVN doceniła również twórczość Anny Kazejak.

- Jej nowy film "Fucking Bornholm" jest jej takim osobistym wyznaniem. Sama o tym mówi, że była w kryzysie małżeńskim, że nie wiedziała, jak się z tego uwolnić. Bohaterkę w tym filmie, takie jej alter ego gra Agnieszka Grochowska - wyjaśniła dziennikarka.

Torbicka wskazała jednak, że największy zachwyt wzbudził w niej film Katarzyny Klimkiewicz "Bo we mnie jest seks", w którym Maria Dębska wcieliła się w ikonę polskiego kina i estrady - Kalinę Jędrusik. - To jest jeden z moich ulubionych filmów ostatnich lat. Również za sprawą Marysi Dębskiej i całego tego zespołu kobiet, które postanowiły sportretować tak niezwykłą osobowość - wyznała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości