Manuela Gretkowska napisała książkę inspirowaną życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej. "Ona uważała, że każda kobieta ma talent"

Manuela Gretkowska
Kim była Lucyna Ćwierczakiewiczowa?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Do księgarń właśnie trafiła najnowsza książka Manueli Gretkowskiej pt. "Mistrzyni". Powieść inspirowana jest życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej, którą śmiało można nazwać Magdą Gessler XIX wieku. Dlaczego? Autorka odpowiedziała na to pytanie w Dzień Dobry TVN.

Manuela Gretkowska - "Mistrzyni"

Manuela Gretkowska jest jedną z najbardziej wyrazistych polskich pisarek i autorką ponad 20 książek. Teraz swoją twórczość wzbogaciła o kolejną - "Mistrzynię", która światło dzienne ujrzała 24 listopada br. Jest to powieść inspirowana życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej, o przesłaniu:

Nie czekajcie na białego konia, nie czekajcie na przywódczynię. Tylko razem, tak jak ona mówiła (Lucyna Ćwierczakiewiczowa - przyp.red). Razem próbujcie zmienić to, co jest i być wolne
- mówiła Manuela Gretkowska w Dzień Dobry TVN.

Kim była Lucyna Ćwierczakiewiczowa?

Lucynę Ćwierczakiewiczową przede wszystkim kojarzymy z bestsellerowych książek kucharskich, jak chociażby "365 obiadów", a to jedna z najciekawszych postaci XIX w.

- Ona była tak nasza, współczesna. Nie wiem, czy jakakolwiek kobieta, nie mówiąc o mężczyznach, współcześnie poszłaby na Wawel i przeklęła Dziwisza na mszy, a ona to zrobiła. Rozwiodła się, co w XIX wieku było skandalem. Była bardzo młoda, ale powiedziała, że nie będzie niosła tego krzyża do końca życia - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Manuela Gretkowska.

Jak podkreśliła pisarka, Lucyna Ćwierczakiewiczowa ochoczo angażowała się w działalność charytatywną, została artystką i była podziwiana, bo choć wówczas kobiety nie zarabiały, jej się udało.

- Ona uważała, że każda kobieta ma talent. Bycie kobietą to jest zawód i zarobiła taki majątek, że była też trochę znienawidzona. To zwykła ludzka zazdrość, a Prusowi pożyczała kasę jak szalona. Była też protestantką, a swój majątek zapisała ubogim: kobietom z dziećmi. (...) Była mistrzynią, stąd tytuł. Ona mówiła bądź mistrzynią samej siebie. Zobacz, na ile cię stać. Nie przeholuj, ale znajdź równowagę w życiu - mówiła nasza rozmówczyni.

To dopiero początek życiorysu Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Posłuchaj całej rozmowy z Manuelą Gretkowską w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie