Manuela Gretkowska

  Manuela Gretkowska

  "Ja nie byłam tylko Pierwszą Damą, ja byłam pierwszą czarnoskórą Pierwszą Damą, więc ode mnie wymagało się więcej". Na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się książek w USA znajduje się obecnie autobiografia Michelle Obamy - "Becoming". Wkrótce książka ukaże się także w Polsce. O fenomenie Michelle Obamy oraz o tym, za co Amerykanie ją pokochali, rozmawialiśmy z Manuelą Gretkowską i dr. Łukaszem Pawłowskim. Czy jest szansa, że wystartuje w kolejnych wyborach prezydenckich w USA?

  Kiedy Agnieszka Osiecka miała 23 lata, wyjechała do Paryża i tam zakochała się w starszym o 30 lat redaktorze paryskiej Kultury, Jerzym Giedroyciu. O tajemnicach poetki i romansie, o którym nikt nie wiedział opowiedziała w Dzień Dobry TVN pisarka Manuela Gretkowska.

  Dziś wybory prezydenckie we Francji. W Paryżu jest nasz prowadzący - Piotr Kraśko, a w studiu Dzień Dobry TVN, o specyfice francuskiego życia politycznego i obyczajowego rozmawialiśmy z Manuelą Gretkowską i Piotrem Kieżunem. Dlaczego Francuzi są w stanie więcej wybaczyć swoim politykom?

  Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych pełna jest dramatycznych zwrotów. Ostatnie sondaże pokazują, że różnica między Donaldem Trumpem i Hilary Clinton jest niewielka. Kto, zdaniem naszych gości - Manueli Gretkowskiej i Katarzyny Sławińskiej wygra wybory? Czy Ameryka jest gotowa na kobietę prezydenta?

  Dla współczesnych nastolatków seks nie jest już tematem tabu. Wiek inicjacji seksualnej znacząco się obniżył. Podobno większość gimnazjalnej młodzieży ma kontakt z pornografią. Skąd jeszcze młodzi ludzie czerpią wiedzę na temat seksu? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Anna Golan, seksuolog oraz Manuela Gretkowska, pisarka, felietonistka i mama 14-letniej Poli.

  Manuela Gretkowska: "Zamykamy granice wracają nacjonalizmy i o to Rosji chodziło (...) W Polsce już nastąpiły zamachy... na zdrowy rozum". Czy tragiczne wydarzenia, do których doszło w Paryżu, są do uniknięcia, czy powinniśmy "przyzwyczaić się" do tego, że będą się one zdarzać? Kto zyskuje na działaniach terrorystycznych w Europie? Czy Polska, która nie ma ustawy antyterrorystycznej ani przepisów, które regulują takie sytuacje powinna czuć się zagrożona, zwłaszcza w obliczu tego, że jak mówi nasz gość, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dr Wojciech Szewko: "Terroryści są w Polsce i czują się bezpiecznie, bo nie ma żadnych instrumentów, żeby ich ścigać ".

  Udział kobiet we władzy ustawodawczej rośnie z roku na rok. W nowym Sejmie zasiądzie aż 125 kobiet, co stanowi 27% wszystkich mandatów. Czy jest to sukces? Jak wyglądałby świat polityki, gdyby wyeliminowano z niego mężczyzn? Zapytaliśmy o to Manuelę Gretkowską – pisarkę, publicystkę i Aleksandrę Niżyńską, socjolog.

  Bywa, że w pary łączą się osoby o sprzecznych charakterach. Wtedy łatwo o kryzysy w związku, które prowadzą do jego rozpadu. Jak zgodnie uratować związek niezgodnych charakterów? Według gości Dzień Dobry TVN pisarki Manueli Gretkowskiej i psychoterapeuty Piotra Pietuchy pomocne w tym będzie złapanie dystansu. Czy coś jeszcze?

  Od początku roku do Europy przybyło już ponad 500 tysięcy uchodźców. Około 12 tysięcy z nich ma, wg. Komisji Europejskiej, trafić do Polski. Czy Polacy są gotowi na taką sytuację, czy jesteśmy skłonni udzielić schronienia i pomocy imigrantom? O tym, czy w związku z narastającymi falami imigracji muzułmańskiej, także tej ekonomicznej, mamy się czego obawiać jako Polacy i chrześcijanie dyskutowali, w studiu Dzień Dobry TVN, Manuela Gretkowska, Kamil Kamiński i Endy Gęsina-Torres.

  Byłemu szefowi Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'owi Strauss-Kahnowi zarzucano ostatnio, że był głównym beneficjentem i inicjatorem "libertyńskich wieczorów" z udziałem prostytutek w Lille, Brukseli, Paryżu i Waszyngtonie. Jednak sąd w Lille na północy Francji uniewinnił go. To nie był pierwszy skandal seksualny z jego udziałem. Co na ten temat sądzą goście Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski i pisarka, działaczka społeczna Manuela Gretkowska? Czy w Polsce były podobne seksafery? Czy osoby, które płacą za seks mają słabą osobowość?

  Ekstrawertyk, introwertyk, bałaganiarz, a może pedant? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chazjer pokazał biurka sław! Zobacz nietypową ramkę Kamila Durczoka, rozgardiasz ks. kardynała Stanisława Dziwisza, bohemę Andrzeja Krzywego, minimalizm Leszka Balcerowicza oraz eklektyzm Manueli Gretkowskiej!