Gwiazdy

Lara Gessler wspomina odstawianie córki od piersi. "Przeryczałam cały dzień"

Gwiazdy

Autor:
Nastazja
Bloch
 Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią?
Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Odstawienie dziecka od piersi to trudny moment zarówno dla mamy, jak i malucha. Nierzadko kończy się płaczem dwóch stron. Jak przejść przez ten etap bezboleśnie? O tym opowiedziała nam Agnieszka Mińko, położna, doradczyni laktacyjna oraz Lara Gessler, restauratorka, mama Neny.

Odstawienie dziecka od piersi

Niedawno Lara Gessler odstawiła roczną Nenę od piersi. Emocjami związanymi z tym wydarzeniem restauratorka podzieliła się w  mediach społecznościowych. Jak przyznała, zdecydowała się stopniowo ograniczać nocne karmienia, a następnie te w ciągu dnia. Co zdecydowało, że podjęła taką decyzję?

Rok minął, zauważyłam, że ona od dłuższego czasu jadła bardzo dużo innych pokarmów. Nie lubiła jeść z butelki, jadła to samo, co my i z tą piersią coraz mniej obcowała. Ostatnie 5 miesięcy jadła tylko z jednej piersi, a ja miałam bardzo dużą asymetrię. Laktacja w jednej z nich całkowicie się wyłączyła. Wyczułam, że to jest dobry moment dla niej i dla mnie 

Przyznała, że dziecko dużo lepiej zniosło tę zmianę, niż ona sama. Zakończenie pewnego etapu w życiu ją rozczuliło.

- Mnie to rozłożyło hormonalnie. Przeryczałam cały dzień. Płakałam za tym, że te ślepia nie będą się już we mnie wgapiać. To jest tak rozwalające i uzależniające – wytłumaczyła.

W kwestii tej rację przyznała jej położna. Specjalistka wyjaśniła, że w wielu przypadkach to właśnie mamy przeżywają bardziej zakończenie karmienia piersią. Związane to jest z utratą pewnej bliskości i poczucia, że jesteśmy potrzebne. Tu pojawia się wewnętrzny dysonans.

Drastyczne odstawienie od piersi – czy to dobry pomysł?

Wiele pań, obawiając się reakcji dziecka, decyduje się na drastyczne zakończenie karmienia. Pomysłów jest wiele: owijanie piersi bandażami, zakładanie golfów, a także samotne wyjazdy i zostawienie malucha na kilka dni pod opieką innego opiekuna. Zdaniem położnej rozwiązanie to nie jest dobre ani dla dziecka, ani dla mamy. Każdy będzie tę sytuację przeżywać na swój sposób. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest odstawianie powoli, małymi krokami.

Lara podkreśliła, że trzeba liczyć się bólem, który występuje jeszcze przez kilkanaście dni od zakończenia karmienia. - Ból jest obłędny i też trzeba sobie z nim radzić. Ja ściągam tego mleka tyle, ile trzeba, robiłam okłady, piłam tonę szałwii - zdradziła.

Na koniec obie nasze rozmówczynie zwróciły uwagę na ważną kwestię. Odstawienie dziecka od piersi nie oznacza zabrania mu siebie. W tym okresie mamy powinny jeszcze więcej przytulać swoje pociechy i być z nimi blisko.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Pozostałe wiadomości