Krzysztof Antkowiak i jego kariera muzyczna
Krzysztof Antkowiak ukończył liceum muzyczne w Poznaniu, a następnie klasę fortepianu na poznańskiej Akademii Muzycznej. W 1986 otrzymał nagrodę jury na Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Koninie. W połowie lat 80. występował w programie telewizyjnym Jacka Cygana „Dyskoteka Pana Jacka”. Zaśpiewał dwie piosenki w filmie przygodowym Waldemara Dzikiego z 1986 r. pt. „Cudowne dziecko”. Film ten został nagrodzony Srebrnymi Lwami Gdańskimi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1987 roku.
Ramówka TVN: wiosna 2022
Krzysztof Antkowiak i piosenka "Zakazany owoc"
W trakcie 25. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1988 miał miejsce jego słynny występ z piosenką „Zakazany owoc”. Tekst do niej napisał Jacek Cygan, a muzykę Krzesimir Dębski. Za ten występ otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę publiczności, a samą piosenkę nuciła cała Polska. Rok później ukazała się debiutancka płyta studyjna Krzysztofa Antkowiaka również o tytule „Zakazany owoc”. Otrzymał za nią certyfikat złotej płyty, a następnie złotej kasety. Utwór „Zakazany owoc” pojawił się później w filmie młodzieżowym Waldemara Szarka „Mów mi Rockefeller” z 1990 r.
Dalsza kariera Krzysztofa Antkowiaka
Przez kilka lat grywał koncerty w Polsce i za granicą, w tym w USA i Kanadzie. Zdobywał kolejne nagrody, w tym m.in. I Nagrodę na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Zamościu 1990 r. Piosenki w jego wykonaniu szybko zajmowały najwyższe miejsca na listach przebojów.
W połowie lat 90. powrócił do muzyki, występując m.in. z Edytą Górniak, z którą przez pewien czas tworzył związek. Współpracował również z Grzegorzem Ciechowskim, z którym wydał w 1997 album studyjny pt. Delfin. W tym samym roku zagrał również w filmie Młode wilki 1/2 w reżyserii Jarosława Żamojdy.
W 2000 na pewien czas zawiesił karierę, by zająć się nauką. Ukazywały się różne płyty, na których pojawiał się gościnnie, np. w duecie z Edytą Górniak, Anną Jurksztowicz, Pawłem Stasiakiem, Anią Stawieraj czy Kasią Zdulską. W 2001 ukazała się debiutancka płyta studyjna Kai Paschalskiej, której Antkowiak był współautorem i współproducentem. Przez pewien czas występował w formacji Drum Machina i mieszkał m.in. w Niemczech i Szwecji. Z zespołem Gaelforce Dance zagrał trasę koncertową w Niemczech. W 2012 podjął współpracę wraz z gitarzystą i kompozytorem Marcinem Domuratem nad projektem muzycznym o nazwie Simplefields. W 2015 ukazała się ich pierwsza wspólna płyta studyjna – „Dirt on TV”.
Krzysztof Antkowiak nadal związany jest z muzyką i ekranem. Możemy go usłyszeć i zobaczyć na scenach festiwali, w serialach i programach telewizyjnych.
Zobacz także:
- "Zakazany owoc TVN" - zobacz spot ramówkowy TVN wiosna 2022
- "Co Za Wiosna" w TVN7. Wyjątkowa oferta programowa na nadchodzący sezon
- Dźwięki, które tworzą bliskość. "Dzięki muzyce może być lepszy seks
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Andras Szilagyi/mwmedia