Gwiazdy

Krakowski Festiwal Filmowy 2020 za nami. Kto odebrał nagrody?

Gwiazdy

KEHAN CHEN/Getty Images

Radu Ciorniciuc za film „Acasa, mój dom” otrzymał Złoty Róg, czyli główną nagrodę w konkursie dokumentalnym na jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie w całości odbyło się w Internecie. Do kogo jeszcze powędrowały statuetki?

Krakowski Festiwal Filmowy 2020 - zwycięzca

Radu Ciorniciuc za film „Acasa, mój dom” został zwycięzcą 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Rumuńskiego reżysera uhonorowano Złotym Rogiem za „nadzwyczajną i złożoną historię przedstawioną z perspektywy dzieci w rodzinie romskiej”.

Bardzo rzadko się zdarza, że w jednym filmie dokumentalnym takim jak ten udaje się z sukcesem przeanalizować i zgłębić tak wiele ważnych aspektów ludzkiej kondycji w ramach jednej pięknie opowiedzianej historii

- uzasadniło jury.

W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, któremu przewodniczył Jan Komasa, Grand Prix - Złotego Smoka - otrzymała reżyserka, Shoko Hara za dokument animowany „Zwykły facet”. To nietypowa w formie opowieść o przebywającym w więzieniu seryjnym mordercy, który rozkochuje w sobie trzy kobiety.

Krakowski Festiwal Filmowy 2020 - laureaci

W międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic, główną nagrodę - Złoty Hejnał - otrzymał Pushpendra Singh za film „Perła pustyni”.

Za jego liryczną kinową celebrację dziedzictwa muzycznego i ludzkiego głosu

- wyjaśniali jurorzy.

W konkursie polskim Grand Prix i statuetkę Złotego Lajkonika otrzymał Tomasz Wolski za film „Zwyczajny kraj”.

Za doskonałość warsztatową filmu, który – unikając pułapki publicystyki – ukazuje, jak niepostrzeżenie zło wkrada się w codzienne życie

- uzasadniało jury, któremu przewodniczyła Magdalena Łazarkiewicz.

Najczęściej wyróżnianym tytułem festiwalu został „Wieloryb z Lorino” polskiego reżysera Macieja Cuskego , który otrzymał trzy nagrody: Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych; nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż dla Katarzyny Orzechowskiej oraz nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych dla Mikołaja Pokromskiego i Aldony Pokromskiej.

Nagroda publiczności przypadła w tym roku norweskiemu dokumentowi „Autoportret” w reżyserii Margreth Olin, Katji Hogset i Espena Wallina. Film ten otrzymał też nagrodę Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) oraz rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Krakowski Festiwal Filmowy 2020 w czasie pandemii

Tegoroczny jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy był nietypowy. W związku z pandemią koronawirusa wydarzenie w całości odbyło się w sieci . Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, polskie premiery, a także spotkania z twórcami były dostępne online, bez wychodzenia z domu.

Zobacz też:

Alternatywa dla tradycyjnych kin. Rusza sezon seansów na kółkach

Nie wszystkie kina otworzą się 6 czerwca. Kiedy będziemy mogli wybrać się na seans?

Cannes 2020 - bez festiwalu filmowego. Grażyna Torbicka: "Lazurowe Wybrzeże, słońce, atmosfera - w innym miejscu nie poczujemy tego"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości