,,xABo: Ksiądz Boniecki”
Film jest dokumentalną opowieścią o słynnym duchownym, publicyście, autorze wielu odważnych myśli, które publicznie wypowiadał. Związany od wielu lat z ,,Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie podpisując się używa skrótu xABo.
Reżyserka zdecydowała zmierzyć się z tak nietuzinkową postacią i przez wiele miesięcy towarzyszyła mu z kamerą w jego zawodowym i prywatnym życiu.
Mimochodem wyszedł nam z tego portret człowieka, ale też portret potrzeb ludzi, którzy szukają odpowiedzi na najprostsze pytania. I ksiądz te odpowiedzi daje, trochę wbrew temu do tej pory utrzymywanemu medialnemu wizerunkowi jako osoby bardziej kontrowersyjnej. Ja uznałam, że siła jest w tych intymnych, małych-dużych rozmowach, więc fenomen tkwi w mądrości
- mówi Aleksandra Potoczek. Jak podkreśla, ksiądz Boniecki dał twórcom filmu całkowitą wolność.
Po projekcji powiedział, że oglądał film trochę jak nie o sobie, wciągnął się i oglądał całkiem obok. Nie było absolutnie żadnej cenzury . Czas, który spędziliśmy wspólnie pozwolił nam wypracować właśnie taki efekt, że ksiądz nie do końca zachowywał się, jakby był filmowany. Po prostu cały czas byliśmy koło niego, więc chyba stracił to poczucie
- opowiada reżyserka filmu.
Ksiądz Adam Boniecki od 9 lat, z niedługą przerwą, ma zakaz wypowiedzi w mediach. Nałożyły go na niego władze Zgromadzenia Księży Marianów, do których należy. W filmie jest więc okazja, by posłuchać, co ma do powiedzenia na różne, często kontrowersyjne tematy dotyczące Kościoła w Polsce.
,,xABo: Ksiądz Boniecki” - kiedy oglądać
Projekcje on - line filmu w reż. Aleksandry Potoczek zaplanowano na 1, 3 i 5 czerwca 2020 r. Pokazy są biletowane. Szczegóły na stronach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film ,,xABo: Ksiądz Boniecki” pojawi się na ekranach kin 24 lipca 2020 r.
Film dokumentalny o księdzu Bonieckim - obejrzyj fragment:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Ks. Boniecki wrócił do Warszawy
- Polskie zakonnice i ich codzienność w szpitalu w Neapolu. „Czuję to jako łaskę, że mogę być przy umierających”
- Tomas Halik - ksiądz z poczuciem humoru: "Jestem jedynym, którego po brodzie pogłaskał papież i Dalajlama"
Autor: Luiza Bebłot