Gwiazdy Hollywood i body shaming. Te aktorki zmierzyły się z krytyką dotyczącą wyglądu. "To są straszne rzeczy"

Body shaming w hollywoodzkiej odsłonie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kino ciałopozytywne kiedyś i dziś
Kino ciałopozytywne kiedyś i dziś
Filmowe i serialowe hity 2022
Filmowe i serialowe hity 2022
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Wampiry w filmach i serialach…
Wampiry w filmach i serialach…
Nowy film o Whitney Houston
Nowy film o Whitney Houston
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Kobiety w filmie
Kobiety w filmie
Wielki powrót filmowych hitów
Wielki powrót filmowych hitów
Historie oparte na faktach
Historie oparte na faktach
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
Spektakularne kostiumy filmowe
Spektakularne kostiumy filmowe
1994 – rok kulturowy dla kina
1994 – rok kulturowy dla kina

Ofiarą body shamingu może paść każdy. Krzywdząca praktyka dotyka kobiety i mężczyzn w każdym wieku, nie wykluczając największych gwiazd Hollywood. Na przestrzeni ostatnich lat z niewybrednymi komentarzami na temat swojego wyglądu zmierzyły się chociażby Jennifer Lawrence czy Kate Winslet. W Dzień Dobry TVN o krytyce skierowanej pod adresem sław i rosnącej potrzebie przemycania ciałopozytywności na ekrany opowiedziała filmoznawczyni i krytyczka filmowa, Kaja Klimek.

Body shaming w hollywoodzkiej odsłonie

Choć coraz więcej mówi się o negatywnych skutkach body shamingu, grono osób krytykowanych z powodu wyglądu nieustannie się powiększa. Z przemocą słowną, która uderza w wizerunek ciała, mierzą się także gwiazdy szklanego ekranu. Renée Zellweger przez lata wysłuchiwała komentarzy o swojej wadze, a wszystko to za sprawą filmowego hitu "Dziennik Bridget Jones". Z kolei kształty Kate Winslet zostały poddane ocenie przez rolę w "Titanicu".

- My oczywiście śmiejemy się po latach. Sprawdzamy, czy na desce było miejsce dla dwóch osób, ale to, ile ona się na ten temat nasłuchała... Obwiniano bohaterkę, czyli Rose, i przy okazji aktorkę, że jest za gruba (...). To są straszne rzeczy - zauważyła Kaja Klimek, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że przytyków ze strony widzów nie uniknęła też Jennifer Lawrence, która wcieliła się w postać Katniss Everdeen w "Igrzyskach Śmierci".

- Komentowano, że jest za gruba, źle wygląda - wyjaśniła krytyczka filmowa.

Ciałopozytywność na ekranie

Niezastąpionym orężem w walce z body shamingiem jest podkreślanie znaczenia akceptacji własnego wyglądu. Nie umknęło to uwadze twórców filmu dokumentalnego "Fat Front". Zdaniem Kai Klimek obraz wyreżyserowany przez Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen to najlepszy przykład ciałopozytywności na ekranie.

- Opowiada o realnych grubancypantkach i aktywistkach, które na swoich własnych przykładach w różnych krajach pokazują, jak to może się zmieniać. Jak one same wychodzą w przestrzeń publiczną - zdradziła filmoznawczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie