Gwiazdy

Uczestniczka "Top Model" zmagała się z jąkaniem. Znalazła sposób, by to przezwyciężyć

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Skąd bierze się problem jąkania?

Z jąkaniem boryka się wiele osób. Jedną z nich jest Joanna Ibisz, była uczestniczka "Top Model", a obecnie lekarka. Skąd się bierze problem z płynnością mowy? Na to pytanie odpowiadał logopeda, Dawid Tomaszewski.

Joanna Ibisz z "Top Model" o jąkaniu

Joanna Ibisz jest byłą uczestniczką "Top Model". Do pierwszej klasy szkoły podstawowej mówiła płynnie i wygrywała konkursy recytatorskie. Natomiast w drugiej klasie zaczęła się jąkać. Ani Joasia, ani jej rodzice nie wiedzieli, dlaczego tak się stało. Myśleli, że to minie.

- Okazało się, że nie przeszło i trzeba było się tym zająć na poważnie. (...) Jąkanie zabrało mi ogromną pewność siebie i marzenia, które miałam, były tak naprawdę cały czas we mnie. Nie mogłam ich realizować. Dopiero po terapii jąkania poczułam, że skoro to mi się udało, to może mi się udać cokolwiek innego i większość ze swoich marzeń spełniłam i cały czas spełniam - mówiła w Dzień Dobry TVN.

Joanna Ibisz po klasie maturalnej skorzystała bowiem z intensywnej terapii, by przestać się jąkać. Dzięki treningowi mowy znów zaczęła płynnie mówić.

- Muszę zaznaczyć, że jąkanie czy bloki mowy są czymś, czego na zawsze się nie uda pozbyć, bo te problemy mogą być z nami cały czas. W sytuacjach bardziej stresujących może zdarzyć się moment, kiedy będzie to zacięcie, ale mamy narzędzia, których możemy użyć w takich sytuacjach - zaznaczyła była uczestniczka "Top Model", która obecnie jest lekarką.

Skąd się bierze jąkanie?

Zdaniem Dawida Tomaszewskiego jąkanie to symptom emocjonalnych bloków mowy. Nie jest to choroba a silny nawyk. Jak zauważył, wśród przyczyn jąkania wymienia się wady układu nerwowego, nieprawidłową pracę aparatu mowy i słuchu, czasem zaburzenia oddychania. - Jednak kluczową rolę w jąkaniu odgrywają emocje - podkreślił i podał przykład.

- Osoby, które się jąkają, będąc samemu w pokoju potrafią wszystko powiedzieć, nawet najtrudniejsze polskie słowa, ale kiedy dochodzi do kontekstu, to się zmienia, np. podczas sprawdzania obecności w szkole, nie są w stanie płynnie powiedzieć "jestem" - wyjaśnił.

Natomiast jąkania można się oduczyć. – Są dwie popularne metody. Pierwsza – akceptacji, psychologiczna, czyli pogodzenie się z jąkaniem. Druga to ta, którą miała Joasia, czyli nauczenie mowy od nowa – tłumaczył logopeda.

Na czym polega metoda nauki mowy od nowa?  Posłuchaj w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości