Psychologia

Jak czytać innym w myślach? Ekspert wyjaśnia, czy to w ogóle możliwe

Psychologia

Autor:
Michalina
Kobla
Czy można czytać w cudzych myślach?

Czytanie w myślach jest umiejętnością, o posiadaniu której wielu z nas niejednokrotnie fantazjowało. Czy pozostawić ją należy w sferze "nadprzyrodzonych mocy", pojawiających się wyłącznie w filmach, czy może jednak występuje w prawdziwym życiu? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzielił Łukasz Kaca, ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu.

Czytanie w myślach czy kilka prostych sztuczek?

Ekspert nie ukrywał, że czytanie w myślach w realnym życiu przypomina to, które znamy z produkcji fantasy czy science-fiction. 

- Są techniki, które potrafią imitować czytanie w myślach i to one są wykorzystywane w sztuczkach magicznych - powiedział Łukasz Kaca. Jedną z takich technik jest efekt horoskopowy, czyli używanie bardzo szerokich ogólników.

- Mówimy rzeczy, które można dopasować do każdego. Każdemu możemy powiedzieć: "lubisz przyjmować komplementy, ale jednocześnie jesteś bardzo podatny na krytykę i podchodzisz do swoich zadań bardzo serio" - wskazał gość Dzień Dobry TVN.

Z jakich technik korzysta się podczas “czytania w myślach”?

Inną sztuczką stosowaną podczas tzw. odczytywania myśli jest po prostu mówienie bardzo dużo. Jeżeli zaczniemy wypowiadać wiele zdań dotyczących drugiej osoby, wystarczy pośród nich kilka trafnych "strzałów", aby nasz rozmówca miał wrażenie, że go przejrzeliśmy. Ważną rolę odgrywa tutaj autosugestia.

- Byłem świadkiem sytuacji, kiedy osoba odczytująca ewidentnie nie trafiła w nic, ale na końcu powiedziała, że ta osoba ma psa. Miała psa. Odczytywanie myśli uznała za doskonałe, czuła, że ten człowiek wie o niej wszystko - wyjaśnił ten mechanizm Łukasz Kaca.

Istnieje jeszcze gorący odczyt, który nasz gość porównał do działania Sherlocka Holmesa. Opiera się on na mówieniu drugiej osobie o tym, co ona sama, często w drobnych gestach, uwidacznia na zewnątrz. Jest to szczególnie łatwe w dobie mediów społecznościowych, w których publikujemy tak wiele informacji na własny temat, że nietrudno nam zapomnieć o części z nich.

“Czytanie w myślach” może być zarówno skuteczną metodą manipulacji, jak i emanacją naszej bliskiej relacji z innymi. Ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu zauważył, że spędzając dużo czasu z drugą osobą, “zrównujemy się z nią biologicznie”, przejmujemy jej mimikę i gestykulację. Dlatego właśnie zdarza nam się dokańczać po kimś zdanie czy wypowiadać te same słowa w tym samym czasie.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Pozostałe wiadomości